Hur ful är fulkulturen? : Camilla Läckberg ger årets Adam Helmsföreläsning

Datum
9 september 2025, kl. 17.30–18.30
Plats
Engelska parken, Ihresalen, Engelska parken 21-0011
Typ
Utbildning
Webbsida
https://libcal.ub.uu.se/event/4404730
Arrangör
Universitetsbiblioteket

Sedan sin debut 2003 har Camilla Läckberg inte bara varit en av Sveriges mest lästa och internationellt framgångsrika författare - hon har också befunnit sig mitt i debatten om vad som egentligen räknas som "fin" eller "ful" kultur.

Med visst fog går det att påstå att Läckberg själv har påverkat den populära litteraturens ställning i det svenska offentliga samtalet.

I detta föredrag reflekterar Läckberg kring litteraturens hierarkier, om etiketten "fulkultur", och vem som bestämmer vad som är vad. Vad innebär det att ständigt bedömas utifrån mer än bara sitt verk? Varför väcker populärkultur ofta så starka reaktioner? Hur har samtalet förändrats över tid?
Det blir ett föredrag om berättandets värde, synen på läsare och litteraturens plats i samhället. Efter föredraget följer ett samtal tillsammans med litteratursociologen Karl Berglund, och därefter möjlighet för publiken att ställa frågor.

Begränsat antal platser. Anmälan krävs. Länk till anmälan.

FÖLJ UNIVERSITETSBIBLIOTEKET PÅ

facebook
instagram
Bibliotekets chat