NVivo for Qualitative Data Analysis - step 2
- Datum
- 24 september 2026, kl. 13.30–15.30
- Plats
- Digitalt evenemang
- Typ
- Utbildning
- Webbsida
- https://libcal.ub.uu.se/event/4544421
- Arrangör
- Universitetsbiblioteket
Analysera och visualisera din kodning.
Välkommen till en workshop där vi arbetar med NVivo, en programvara för kvalitativ dataanalys. Workshopen passar för dig som har deltagit i steg 1, eller redan är bekant med grundfunktionerna som tas upp i steg 1. Du behöver också ha kännedom om kvalitativ dataanalys som metod. Under workshopen kommer vi att demonstrera i NVivo för Windows, men även Mac-användare är välkomna att delta.
I steg 2 ligger fokus på att analysera och visualisera ditt forskningsprojekt. Steg 2 passar dig som vill gå vidare från kodning och börja analysera innehållet i ditt projekt.
Steg 2 har följande innehåll:
- Utforska och ställ frågor till din data
- Jämför och visualisera cases, filer och koder
- Visualisera ditt projekt
- Exportera analysresultat och visualiseringar
Kursen är öppen och kostnadsfri för studenter och anställda vid Uppsala universitet. Deltagarna rekommenderas att ha en NVivo-licens eller tillgång till en testversion av programmet innan kursen startar.
Om du planerar att använda NVivo i ett forskningsprojekt med flera deltagare, kan du kontakta biblioteket för att boka en skräddarsydd workshop för endast din forskargrupp.
Detta är ett tillfälle för live-deltagande som inte kommer att spelas in. Tillfället kommer att hållas på engelska. För tillfällen på svenska, se kalendariet eller boka handledning