Etiska avvägningar kring klockor med GPS till barn

Allt fler föräldrar köper smarta klockor med inbyggd GPS till sina barn, för att kunna se var de befinner sig. Det är ett sätt att stilla sin oro och få en känsla av kontroll. Men den här formen av övervakning kan även innebära inskränkningar i barns personliga integritet.
En klocka med inbyggd GPS-funktion gör det möjligt för en förälder att följa sitt barns position i reaItid. I Svenska Dagbladet den 25 augusti 2024 belyser Jessica Nihlén Fahlquist de etiska avvägningar som kan vara bra att tänka på som förälder innan man ger sitt barn en sådan klocka.
”Att övervaka barn kan innebära inskränkningar i deras personliga integritet," säger Jessica Nihlén Fahlquist, docent i praktisk filosofi och universitetslektor i biomedicinsk etik vid Centrum för forsknings- & bioetik.
Läs hela nyhetsartikeln här (SvD.se)
Fanny Klingvall