Patienter med MS värderar livskvalitet högst
Konsekvenserna av multipel skleros, också kallad MS, varierar mellan allt från trötthet till att inte kunna gå. En ny systematisk forskningsutvärdering har tittat på forskning kring hur patienter och läkare värderar och prioriterar olika effekter av behandling. Resultaten visar på behov av att förbättra kommunikationen mellan behandlande läkare och patienter, och att lyssna mer på patientens preferenser.
Den systematiska forskningsöversikten är publicerad i Multiple Sclerosis and Related Disorders. Studien bidrar med insikter för att utveckla en effektivare och mer individuellt anpassad MS-behandling i ett tidigt skede av sjukdomen, genom att ge en översikt av patienters och vårdgivares preferenser och attityder.
En sammanfattning av resultaten finns på vår engelska sida
Vill du veta mer? Läs artikeln: Martin, S., Kihlbom, U., Pasquini G. et al. Preferences and attitudes regarding early intervention in multiple sclerosis: A systematic literature review. Multiple Sclerosis and Related Disorders 92 (2024). DOI: https://doi.org/10.1016/j.msard.2024.106143