Regeringen vill se höjt straff för grov kvinnofridskränkning
Regeringen vill att minimistraffet för grov fridskränkning och grov kvinnofridskränkning ska höjas från fängelse i nio månader till fängelse i ett år. Detta för att motsvara brottets allvar.
Våld och andra kränkningar i nära relationer är ett allvarligt samhällsproblem. I en proposition föreslår regeringen ett antal straffskärpningar:
Minimistraffet för grov fridskränkning och grov kvinnofridskränkning höjs från fängelse i nio månader till fängelse i ett år. Straffet för att överträda ett kontaktförbud skärps så att böter tas bort från straffskalan. Mindre allvarliga överträdelser av kontaktförbud ska inte längre vara fria från straff utan i stället straffas med böter.
För att utfärda ett kontaktförbud avseende en gemensam bostad krävs idag väsentliga skäl. Regeringen föreslår i propositionen att ta bort det så kallade väsentlighetskravet för kontaktförbud som gäller gemensam bostad, och även för särskilt utvidgat kontaktförbud.
Lagändringarna föreslås träda i kraft den 1 januari 2022.