Kine Johansen intervjuad av Hjärnfonden om motorisk koordinationsstörning (DCD)

Hjärnfondens logga till vänster, foto på Kine Johansen till höger

I intervjun betonar Kine Johansen vikten av tidig upptäckt av motoriska svårigheter och ökad kunskap om DCD, både inom vården och i samhället i stort. Foto: Mikael Wallerstedt

U-CARE-forskaren och fysioterapeuten Kine Johansen intervjuas på Hjärnfondens webbplats om developmental coordination disorder (DCD), även kallad motorisk koordinationsstörning. I intervjun berättar hon, tillsammans med fysioterapeuten Maria Hanser, om DCD som en relativt okänd men vanlig neuropsykiatrisk funktionsnedsättning som påverkar barns motorik, vardag och självkänsla.

DCD innebär svårigheter att planera, samordna och utföra rörelser, vilket kan påverka allt från lek och skolarbete till självkänsla och socialt deltagande. Trots att diagnosen beräknas beröra fem till sex procent av alla barn är den fortfarande kraftigt underdiagnostiserad, vilket kan leda till att barn inte får det stöd de behöver.

– DCD är vanligt, men fortfarande relativt okänt i Sverige. Många barn får fel diagnos – eller oftast ingen alls, vilket leder till uteblivna insatser och onödigt lidande, säger Kine Johansen.

Miro Anter

FÖLJ UPPSALA UNIVERSITET PÅ

Uppsala universitet på facebook
Uppsala universitet på Instagram
Uppsala universitet på Youtube
Uppsala universitet på Linkedin