Hugo Valentin-föreläsningen 2025: Perpetrators: Why do They Kill?
- Datum
- 24 september 2025, kl. 17.15–18.30
- Plats
- Universitetshuset, Universitetshuset, sal IV
- Typ
- Föreläsning
- Föreläsare
- Professor Alexander Hinton
- Webbsida
- https://www.uu.se/centrum/uppsala-centrum-for-forintelse-och-folkmordsstudier/om-oss/hugo-valentin-forelasningen/hugo-valentin-forelasningen-2025-professor-alexander-hinton
- Arrangör
- Uppsala centrum för Förintelse- och folkmordsstudier
- Kontaktperson
- Roland Kostic
Välkommen till den tjugoandra Hugo Valentin-föreläsningen som hålls av professor Alexander Hinton. Professor Hintons föredrag kommer att fokusera på varför förövare begår våldshandlingar.

Professor Alexander Hinton. Foto: Lawrence Lerner
För många människor är svaret tydligt: onda gärningar utförs av onda människor. Denna intuitiva förklaring är genomgripande och förstärks av historiska berättelser som lyfter fram massmördare som Hitler, Stalin, Pol Pot och Mao, och av den dagliga medierapporteringen om extremismens excesser och krigets förödelse. Ondskan verkar faktiskt framträda tydligast i sådana extrema former av mänsklig destruktivitet, särskilt folkmord.
Med utgångspunkt i årtionden av forskning i ämnet, inklusive intervjuer med före detta vakter, bödlar och torterare, kommer professor Hinton i sitt föredrag att fördjupa sig i denna mörka sida av mänskligheten. Han kommer att undersöka om det finns något mer att berätta om den mänskliga ondskans natur.