Almedalen: Hur kan organisationer hantera den ökande förändringstakten i samhället?

Datum
29 juni 2023, kl. 8.00–9.00
Plats
Campus Gotland, Cramérgatan 3, Sal B24
Typ
Seminarium
Föreläsare
Jacob Hallencreutz, Docent, Uppsala universitet; Anders Fundin, Professor, forskningsledare, SIQ och Johan Parmler, VD, Svenskt Kvalitetsindex
Webbsida
https://www.almedalsveckan.info/program/67364
Arrangör
Uppsala universitet, Svenskt kvalitetsindex och Institutet för kvalitetsutveckling (SIQ)
Kontaktperson
Jacob Hallencreutz

Energikris, inflation och lågkonjunktur gör samhället sårbart. De verksamheter som klarar sig bäst har en utvecklad organisationskultur som snabbt kan ställa om efter nya förutsättningar. Men vilka faktorer bör man fokusera på för att öka innovationsförmåga och omställningshastighet?

Detta evenemang arrangeras under Almedalen på Gotland. Klicka här för att komma till evenemanget i Almedalsveckans officiella program.

De senaste årens samhällsutveckling har satt alla typer av organisationer på prov. Rådande energikris, inflation, stigande räntor och en stundande lågkonjunktur gör alla typer av organisationer sårbara. De som klarar sig bäst är de som har en utvecklad organisationskultur som snabbt kan ställa om efter nya förutsättningar. Men vad kännetecknar en stark kultur och vilka framgångsfaktorer bör man fokusera på i verksamheten för att öka innovationsförmåga och omställningshastighet? Vid detta seminarium diskuteras nya forskningsrön och erfarenheter.

FÖLJ UPPSALA UNIVERSITET PÅ

Uppsala universitet på facebook
Uppsala universitet på Instagram
Uppsala universitet på Youtube
Uppsala universitet på Linkedin