Digitalt seminarium: Vad innebär det för mig och min personal att delta i ett ULF-projekt?

  • Datum: 8 november 2024, kl. 12.00–13.00
  • Plats: Zoom
  • Typ: Seminarium
  • Föreläsare: Inger Eriksson, professor och samverkanslektor
  • Webbsida
  • Arrangör: Örebro universitet
  • Kontaktperson: Inger Eriksson

Samverkansplattformen Örebro-ULF bjuder in till en serie digitala lunchseminarier kring praktiknära forskning. Tanken är att du som ledare av pedagogisk verksamhet ska få idéer om vad praktiknära forskning kan vara på din förskola/skola och vad som krävs av dig som ledare för att sådan forskning ska bli en motor för förskolans/skolans utveckling.

Seminarierna leds av Örebro-ULF:s samverkanslektor professor Inger Eriksson. Inför varje seminarium kan du skicka in frågor som du vill diskutera. Varje seminarium inleds med några ord om vad vi idag vet om möjligheter och utmaningar när det gäller praktiknära forskning i förskolor och skolor. Det går bra att delta i alla tre seminarier eller att delta vid ett eller två.

Skicka dina frågor inför seminarierna till Inger Eriksson

Länk till seminarierna

ULF är en nationell verksamhet som utvecklar och etablerar hållbara samverkansmodeller mellan akademi och skola vad gäller forskning, skolverksamhet och lärarutbildning. Uppsala universitet har tecknat ULF-avtal med Uppsala, Enköpings, Tierps, Knivsta och Östhammars kommun samt med NTI-gymnasiet/Academedia.

FÖLJ UPPSALA UNIVERSITET PÅ

Uppsala universitet på facebook
Uppsala universitet på Instagram
Uppsala universitet på Youtube
Uppsala universitet på Linkedin