Musikuppträdande och poesiuppläsningar

Datum
20 mars 2026, kl. 19.30–21.00
Plats
Universitetsaulan
Typ
Kulturevenemang
Föreläsare
Lisa Nilsson, Natalie Diaz, Artur Dron, Asmaa Azaizeh, Iman Kalzon Mohamed Abdirizak
Webbsida
https://www.uppsalalittfest.org/festivalen-festkvall-i-uppsala-universitets-aula/
Arrangör
Uppsala Internationella Litteraturfestival och Demokrati och högre utbildning
Kontaktperson
Johan Boberg

Uppsala Internationella Litteraturfestival

Lisa Nilsson | Natalie Diaz

Lisa Nilsson | Natalie Diaz

Artur Dron| Asmaa Azizeh

Artur Dron| Asmaa Azizeh

Imenella | Amanda Ooms

Imenella | Amanda Ooms

Uppsala Internationella Litteraturfestivals festkväll med musikuppträdande och poesiuppläsningar.

Festtalar gör:

Lisa Nilsson, sångerska, textförfattare och skådespelare, som också uppmärksammats för att använda både sitt artisteri och sin plattform på sociala media till kritik av Israel, växande vapenvåld och stöd för mänskliga rättigheter och mot.

Natalie Diaz, USA har prisbelönats för sin poesi om hur kärlek och intimitet blir till motstånd mot kolonialismen och politiskt trauma. Hon har skapat en kraftfull, angelägen vision av afroamerikansk, urfolks- och queer kärlek som en revolutionär kraft.

Poesiuppläsningar av:
Artur Dron har beskrivits som en av få ”frontpoeter”. När Ryssland invaderade Ukraina 2022 hade han debuterat som poet, men tog då värvning som skyttesoldat i Ukrainas försvarsmakt. Under sin tjänstgöring vid fronten skrev han dikter om erfarenheter från skyttegravar, rädsla, vänners förluster, minnen och mänskliga band. I sin diktsamling Vi var här skildrar han, i poetisk form, krigets psykiska, emotionella och existentiella realiteter genom olika livsöden. Dron säger att poesi inte skyddar mot kulor men är bot mot ensamhet och förtvivlan.

Asmaa Azaizeh, är journalist men också i dag en av de mest framträdande palestinska rösterna inom samtida poesi. I sin tredje diktsamling, nu översatt till svenska av Jasim Mohamed, Tro inte på mig när jag talar om kriget, låter hon personliga historier spegla konsekvenserna av krig och ockupation i poetisk form. Hennes dikter berör längtan, identitet, tillhörighet, förlust och identitet. Azaizehs poesi blir ett sätt att minnas och bevara människovärdet under förtryck. Azaizeh utmanar stereotypa idéer om palestinsk identitet och genom kombinationen av journalistik, poesi och kulturproduktion betraktas hon både som konstnär och aktivist.

Musikuppträdande av:
Lisa Nilsson, sångerska, textförfattare och skådespelare aktuell med kritikerrosade skivalbumet Uteblivna vi och med turnéer i både Sverige, Finland och Island.

Iman Kalzon Mohamed Abdirizak med artistnamnet Imenella är rappare, sångare, dansare, koreograf och författare som 2019 belönades som årets nykomling på Grammisgalan. Våren 2025 publicerades hennes självbiografiska bok Jag ska vara drottning här.

Konferencier Amanda Ooms, skådespelare, författare och konstnär.

Datum och tid: fredag 20 mars, 19.30–21.00
Plats: Uppsala universitetsaula, Biljetter via www.tickster.com
Språk: engelska

FÖLJ UPPSALA UNIVERSITET PÅ

Uppsala universitet på facebook
Uppsala universitet på Instagram
Uppsala universitet på Youtube
Uppsala universitet på Linkedin