Frukost hos UUniCORN: Fördelar och risker med naturbaserade lösningar på målkonflikter

Datum
20 mars 2026, kl. 8.30–10.00
Plats
Segerstedthuset, Plantskolan
Typ
Seminarium
Arrangör
UUniCORN
Kontaktperson
Mats Målqvist

Smutta på kaffet medan du funderar över hur försök att skydda biologisk mångfald kan användas för att upprätthålla ohållbara system. Självklart finns det även te för dig som föredrar det. Och Jayne Glass välgrundade forskning, så klart.

Professional photo of Jayne Glass in a forest environment.

Naturbaserade lösningar lyfts allt oftare fram som ett vinn-vinn-svar på akuta miljö- och samhällsutmaningar. Men en viktig fråga är om dessa lösningar verkligen kan balansera motstridiga mål, som att skydda biologisk mångfald och samtidigt stödja jordbruk, skogsbruk eller energiproduktion.

Jayne Glass, forskare vid institutionen för geovetenskaper, kommer att introducera oss till sitt arbete inom ett nätverk av forskare från hela Uppsala universitet som har fått stöd av UUniCORN för att utforska denna fråga. Vi kommer att få en inblick i forskning om fördelarna och riskerna med naturbaserade lösningar, både som idé och i praktiken.

"Även om naturbaserade lösningar kan skapa möjligheter att skydda biologisk mångfald är konceptet ofta diffust och kan användas av mäktiga aktörer på sätt som upprätthåller ohållbara system, snarare än att skapa verklig förändring", säger Jayne Glass.

Baserat på insikter från två tvärvetenskapliga workshopar kommer presentationen att belysa kritiska frågor om styrning, rättvisa och kunskap. Vem avgör vad som räknas som en ”lösning”? Hur kan vi säkerställa att naturbaserade lösningar är rättvisa och inkluderar olika typer av kunskap, inklusive urfolksperspektiv?

---

Kom och dela en kopp kaffe och dina tankar med oss. Registrera dig senast tisdagen den 11 mars om du vill ha kaffe och smörgås, annars behövs ingen föranmälan.

---

Om projektet: Jayne Glass och Malgorzata Blicharska leder ett initiativ som fokuserar på hur man navigerar i målkonflikten mellan utnyttjande av naturresurser och bevarande, där naturbaserade lösningar föreslås som ett sätt att överbrygga denna akuta och komplexa klyfta. Projektet har beviljats ett ”catalyst grant” från UUniCORN – institutet för forskning om målkonflikter i hållbar samhällsomställning – för att utveckla idéerna.

UUniCORN är en del av UUniFI, Uppsala University Future Institutes.

FÖLJ UPPSALA UNIVERSITET PÅ

Uppsala universitet på facebook
Uppsala universitet på Instagram
Uppsala universitet på Youtube
Uppsala universitet på Linkedin