"Trygga grupper": insatser för kvinnor som upplevt flykt och könsrelaterat våld

I det här projektet samarbetar forskare, medforskare med egna erfarenheter av flykt och könsrelaterat våld, och personal från öppna förskolan, svenska Röda Korset, och kvinnofridsmottagningen vid Nationellt Centrum för Kvinnofrid. Tillsammans utforskar vi hur vi i olika sammanhang kan skapa trygga grupper för kvinnor med erfarenhet av flykt och våldsutsatthet – och hur deltagandet i grupperna påverkar välbefinnande.

Grundinformation

  • Period: 2024-04-01 – 2027-03-31
  • Finansiär: Forte,WOMHER
  • Bidragstyp: Projektbidrag

I det här projektet samarbetar forskare, medforskare med egna erfarenheter av flykt och könsrelaterat våld, och personal från öppna förskolan, Röda Korset, och Nationellt Centrum för Kvinnofrid kring psykosocialt stöd till kvinnor med upplevelser av flykt och könsrelaterat våld. Vi utforskar särskilt hur trygga grupper kan skapas och hur socialt stöd och deltagande i grupper påverkar välbefinnandet. Projektet har flera delar:

  • Utveckling och testning av en gruppintervention avsedd att användas på öppna förskolor för att skapa dialog och reflektion kring könsrelaterat våld, stöd, och allas rätt att må bra.
  • Undersökning av hur personal på öppna förskolor och på samhällsorienteringen upplever att möta våldsutsatthet, och vad de har för behov av utbildning och resurser.
  • Utvärdering av en gruppintervention som erbjuds vid ett av Svenska Röda Korsets behandlingscenter till kvinnor med erfarenhet av flykt och våld i nära relationer.

I forskningsprojektet arbetar vi samskapande. Kvinnor med egna erfarenheter har från början ingått i styrgruppen som leder projektet, och kommer att utföra delar av datainsamling och analys i det fortsatta arbetet.

KONTAKT

Kontaktpersoner för projektet är Georgina Warner och Anna Pérez Aronsson

FÖLJ UPPSALA UNIVERSITET PÅ

Uppsala universitet på facebook
Uppsala universitet på Instagram
Uppsala universitet på Youtube
Uppsala universitet på Linkedin