Magnetism ger fononer en twist

Graf med magnon- och fononenergiband.

Magnonenergiband (ljusblå kurva) och fononenergiband (gul och lila kurva) hos magnetiskt järn, visade som funktion av rörelsemängdsvektorn k. Hybridisering mellan magnontillståndet och ett fonontillstånd (gul kurva) gör fonontillstånden kirala med rörelsemängdsmoment Lz. Bild: Markus Weißenhofer

Höger- och vänsterhänta gittervibrationer är lovande för innovativa tillämpningar inom informationsbehandling, ändå har de förblivit svårfångade. Ny forskning utförd av Uppsalafysiker avslöjar en tidigare okänd mekanism för att generera sådana gittervibrationer med en vridning.

I de flesta läroböcker visas gittervibrationer i kristaller – benämnda fononer – som atomer som rör sig fram och tillbaka längs raka linjer. I en ny studie avslöjar Markus Weißenhofer och hans kollegor att det kan uppkomma en överraskande vändning: i magnetiska material vibrerar atomer inte endast – ibland roterar de också omkring sina jämviktspositioner. Dessa virvlande vibrationer bär med sig rörelsemängdsmoment och är allmänt kända som kirala fononer.

Höger- och vänsterhänta gittervibrationer har förutsagts tidigare och observerats i icke-magnetiska lågsymmetrikristaller i vilka frånvaron av inversionssymmetri är väsentlig för deras uppkomst. Weißenhofer och hans kollegors arbete avslöjar nu att kirala fononer också kan uppkomma i fullständigt symmetriska magnetiska kristaller. Nyckeln till deras uppkomst är hybridiseringen mellan de kvantiserade spinnvågorna – benämnda magnoner – hos det magnetiska materialet och gittervibrationerna.

Med hjälp av ett nytt, första principbaserat ramverk, visar Weißenhofer et al att magnoner kopplar selektivt till fononer med en specifik kiralitet, eller hänthet, medan de i stort sett ignorerar dem med den motsatta kiraliteten, varigenom de kopplade fonontillstånden förses med rörelsemängdsmoment. Denna selektiva koppling tillåter ytterligare fonontillståndens kiralitet att bli samstämda eller till och med omvända genom att ändra materialets magnetiseringsriktning, till exempel med hjälp av ett externt magnetfält. Den nyupptäckta mekanismen är allmän och förväntas uppkomma i flera magnetiska material.

Kirala fononer har nyligen hamnat i fokus genom deras möjliga tillämpning i nästa generationens spinntronik- och fononikteknologier. Genom att avslöja en ny och troligen utbredd mekanism för deras uppkomst i magnetiska material breddar denna forskning utbudet av kandidatmaterial stort och öppnar för spännande möjligheter att utnyttja kirala vibrationer i magnetiska material till nya tillämpningar inom energi och informationsbehandling.

Om arbetet

Forskningen har utförts av Markus Weißenhofer, Philipp Rieger, M.S. Mrudul, Luca Mikadze, och Peter Oppeneer vid Institutionen för fysik och astronomi, tillsammans med Ulrich Nowak vid Universität Konstanz, Tyskland.

Artikelreferens

Chiral Phonons Arising from Chirality-Selective Magnon-Phonon Coupling. Markus Weißenhofer, Philipp Rieger, M.S. Mrudul, Luca Mikadze, Ulrich Nowak, och Peter M. Oppeneer, Physical Review Letters, 135, xxx (2025) https://doi.org/10.1103/j7bs-2zbx

Kontakt

Markus Weißenhofer, e-mail: markus.weissenhofer@physics.uu.se

Peter Oppeneer, e-mail: peter.oppeneer@physics.uu.se

FÖLJ UPPSALA UNIVERSITET PÅ

Uppsala universitet på facebook
Uppsala universitet på Instagram
Uppsala universitet på Youtube
Uppsala universitet på Linkedin