Kan man se Lyriderna i Stockholmstrakten?
Kan man se stjärnfallet/meteorregnet Lyriderna som ska ha sin kulmen natten mellan 21/4 – 22/4 i Stockholmstrakten? Liknar det ett ljust upplyst streck på himlen?
Frågan ställdes 2024-04-20.
Det är möjligt att du kunde ha sett någon enstaka meteor om du var ute den natten, men med den ljusa himlen i stockholmstrakten så är nog de flesta för ljussvaga. Man måste ha tålamod för att se meteorer, i en skur kommer det oftast bara några få synliga per timme, och man vet ju aldrig när. Den som är intresserad rekommenderas att lägga sig varmt klädd på rygg på marken på ett liggunderlag – då ser man mer av himlen utan att få nackspärr. Meteorer kommer ändå spontant varje natt – men de blir mycket fler när jorden rör sig nära banan av en gammal komet. Meteorskurar kan ofta kopplas till kända kometer.
De flesta meteorer syns som ett ljust streck som rör sig på himlen under någon eller några sekunder. Ibland slutar det med en liten explosion/blixt. Men de allra ljusaste kan lämna ett lysande spår – som ett lysrör – under många sekunder. De kallas bolider. På dagtid kan dessa lämna ett synligt rökspår som sakta löses upp med vindarna.
Frågan besvarades av Bengt Edvardsson, universitetslektor vid avdelningen astronomi och rymdfysik, institutionen för fysik och astronomi.