Institutionsstyrelse vid informatik och media

Institutionsstyrelsen leds av prefekt och institutionsstyrelse. Majoriteten av ledamöterna i institutionsstyrelsen utgörs av personer med vetenskaplig kompetens.Institutionsstyrelsen består av prefekten, som är ordförande, 4-6 representanter för korporationen lärare och forskare, en representant för övrig teknisk-administrativ personal och tre representanter för studenterna. Ledamöterna väljs på tre år (studentrepresentanter väljs på ett år) och styrelsens sammanträden finns protokollförda.

InstitutionsstyrelseStyrelse vid informatik och media

Mandatperiod 2021-12-01 – 2024-11-30

  • Tomas Eklund, prefekt och ordförande
  • Michal Krzyzanowski, ställföreträdande prefekt och vice ordförande

Lärare och forskare

Informationssystem Campus Gotland

  • Andreas Hedrén, ordinarie ledamot
  • Thomas Ejnefjäll, suppleant

Informationssystem Uppsala

  • David Johnson, ordinarie ledamot
  • Steve McKeever, suppleant

Människa-datorinteraktion

  • Jon Back, ordinarie ledamot
  • Maria Normark, suppleant

Medie- och kommunikationsvetenskap

  • Göran Svensson, ordinarie ledamot
  • Ylva Ekström, suppleant

Teknisk och administrativ personal (TA)

  • Johanna Feiff, ordinarie ledamot
  • Cecilia Nygren, suppleant

Studerande (doktorander)

  • Yanthe Zebregs, ordinarie ledamot (mandatperiod 2023-12-01 – 2024-11-30)
  • Vakant, suppleant

Studerande (grundutbildning)

  • Alex Reeves, ordinarie ledamot (mandatperiod 2023-07-01 – 2024-06-30)
  • Vakant, suppleant
  • Samuel Fellin, ordinarie ledamot (mandatperiod 2023-11-15 – 2024-06-30)
  • Vakant, suppleant

FÖLJ UPPSALA UNIVERSITET PÅ

facebook
instagram
twitter
youtube
linkedin