Halvtidsseminarium: Jenny Nilsson (Inst. för läkemedelskemi)

Datum
1 oktober 2024, kl. 9.00–10.30
Plats
C4:301, BMC
Typ
Seminarium
Föreläsare
Jenny Nilsson, doktorand
Webbsida
https://www.uu.se/institution/lakemedelskemi/forskning/vara-forskningsomraden/analytisk-farmaceutisk-kemi
Arrangör
Institutionen för läkemedelskemi
Kontaktperson
Mikael Hedeland

Jenny Nilsson, doktorand vid Uppsala universitets Institution för läkemedelskemi, presenterar sitt arbete Development of Novel Analytical Methods in Lipidomics using LC-MS med fokus på utveckling och förbättring av kromatografiska metoder för samtidig analys av fetter i biologiska prover.

Jenny Nilsson

Jenny Nilssons arbete syftar till att jämföra lipidmönster i tumörer och frisk vävnad och hur de ser ut efter cytostatikabehandling. Ambitionen är att bidra till identifiering av biokemiska förklaringar till sjukdom, läkemedelseffekt och biverkan för att på sikt identifiera biomarkörer för sjukdom och behandlingseffekt.

Vid halvtidsseminariet deltar en expertpanel med

  • Susanna Lundström, Karolinska Institutet
  • Daniel Globisch, Uppsala universitet
  • Theodosia Vallianatou, Uppsala universitet

Forskarbio

Jenny Nilsson tog examen från Uppsala universitets Apotekarprogram år 2020. Hon rekryterades som forskningsassistent till Mikael Hedelands forskningsgrupp i Analytisk Farmaceutisk Kemi, där Jenny påbörjade sina doktorandstudier 2021.

Mer information

Jenny Nilssons doktorandprojekt vid Inst. för läkemedelskemi

FÖLJ UPPSALA UNIVERSITET PÅ

Uppsala universitet på facebook
Uppsala universitet på Instagram
Uppsala universitet på Youtube
Uppsala universitet på Linkedin