AI och farmaceutens yrkesroll i fokus vid Almedalen 2025

Anja Sandström Almedalen 2025

Vid årets Almedalsvecka sätter Farmaceutiska fakulteten och Apotekarsocieteten gemensamt fokus på hur AI påverkar farmaceutens yrkesroll och hur den nya tekniken ska implementeras i utbildningarna. ”Ska vi förvalta alla möjligheter på bästa möjliga sätt måste branschen mötas vid samma bord, och då är Almedalen den perfekta arenan” säger professor Anja Sandström.

Den Artificiella Intelligensen har på kort tid intagit en självklar plats i vår vardag. De farmaceutiska yrkena utgör inget undantag där bland annat AI-drivna beslutsstöd och automatiserade receptexpedieringar redan är realiteter. Utvecklingen ställer nya krav på blivande läkemedelsexperter såväl som på landets receptarie- och apotekarutbildningar, och vid Almedalsveckan 2025 arrangerar Farmaceutiska fakulteten i samarbete med Apotekarsocieteten ett panelsamtal i syfte att ta ut rätt riktning för framtiden.

– De snabba tekniska framstegen öppnar oavbrutet nya dörrar, och ska vi förvalta alla möjligheter på bästa möjliga sätt måste vi mötas vid samma bord. Här erbjuder Almedalen den perfekta arenan, och onsdag 25 juni samlar vi tio mycket engagerade representanter för akademin, läkemedelsbranschen, myndigheter och politiken till ett samtal som kommer att innehålla både dagsaktuella och värdefulla insikter, säger Anja Sandström, prodekan vid Farmaceutiska fakulteten.

Lena Ring, Monika Magnusson & Lina Nordquist deltar i samtalet

Lena Ring, Monika Magnusson & Lina Nordquist deltar i seminariet

På plats i Almedalen är bland andra Lina Nordquist, riksdagsledamot (L) och Monika Magnusson, vd vid Apotek Hjärtat som båda tagit Apotekarexamen vid Uppsala universitet. Från Läkemedelsverket ansluter Gabriel Westman, enhetschef och vetenskaplig ledare för AI, och för Farmaceutiska fakultetens räkning deltar Jörgen Bengtsson, Programansvarig vid Apotekarprogrammet, som även får sällskap av Sigrid Welin, ordförande i Farmacevtiska Studentkåren.

– Vi sammanträdde nyligen med fakultetens Farmaceutiska råd som förenar flera centralt placerade personer i den svenska läkemedelssektorn. Bilden som framträder är att i princip alla större aktörer redan infört automatiserade system i sin verksamhet. Vi ser också att många väljer att skräddarsy sina egna teknikplattformar, vilket gör det ännu viktigare att vi förser studenterna med övergripande förståelse och kunskap att använda AI på ett optimalt sätt, säger Anja Sandström.

I hörsalarna vid Uppsalas Biomedicinska Centrum är omställningen redan påbörjad. En arbetsgrupp ledd av Anja Sandström samlar just nu in erfarenheter och behov från fakultetens lärarkollegium. Parallellt får studenterna träning i att både generera och kritiskt granska AI-genererat material, men resonerar också kring i vilka sammanhang det är rätt att använda AI och hur detta bör redovisas för att säkerställa tillräcklig transparens.

– Allt går väldigt fort och både lärare och studenter befinner sig just nu i en omfattande och intensiv läroprocess. Det vi vet säkert är att vi måste implementera AI i våra utbildningar på ett sätt som ger våra studenter de kunskaper branschen behöver, men också förmågan att leda utvecklingen i rätt riktning där AI bidrar till att finmejsla och avancera den farmaceutiska yrkesrollen. Med fokus på dessa frågor ser vi fram mot ett mycket givande samtal i Visby, konstaterar Anja Sandström.

Fakta

Kommer AI ersätta farmaceuterna som läkemedelsexperter i framtiden?

Tid Onsdag 25 juni, kl. 10.00–11.00
Lokal Kaserngatan 1, D-huset, D24, Visby

I samtalet deltar

Karolina Antonov, Analyschef, Läkemedelsindustriföreningen
Jörgen Bengtsson, Programansvarig för apotekarprogrammet, Uppsala universitet
Fredrik Boström, Chefsfarmaceut, Sveriges Apoteksförening
Fredrik Heintz, Professor, Ordförande Svenska AI-sällskapet, Föreståndare för WASP, Linköpings universitet
Agnieszka Madej, Förbundsordförande, Sveriges Farmaceuter
Monika Magnusson, VD, Apotek Hjärtat
Anna Montgomery, Senior utredare, Tandvårds- och läkemedelsförmånsverket
Lina Nordquist, Riksdagsledamot (L)
Sigrid Welin, Kårordförande, student, Farmaceutiska studentkåren
Gabriel Westman, Chef för Artificiell Intelligens, Läkemedelsverket

Moderatorer
Lena Ring
, vd, Apotekarsocieteten
Anja Sandström, professor, Uppsala Universitet

Kontakt

Anja Sandström, professor, prodekan
Farmaceutiska fakulteten
Anja.Sandstrom@ilk.uu.se

Text: Magnus Alsne, foto: Mikael Wallerstedt m fl

FÖLJ UPPSALA UNIVERSITET PÅ

Uppsala universitet på facebook
Uppsala universitet på Instagram
Uppsala universitet på Youtube
Uppsala universitet på Linkedin