Här tar utländska farmaceuter första steget mot den svenska apoteksbranschen

Sedan starten 2017 är Kompletteringsutbildning för apotekare med utländsk examen en framgångsfaktor i arbetet att tillgodose Sveriges behov av nya farmaceuter. I dagarna börjar den sextonde gruppen studenter sin resa till en svensk yrkeslegitimation. ”I princip alla kommer att ha jobberbjudanden redan innan examen” säger Parvaneh Aghazari, nationell utbildningssamordnare.
– Jag tog min apotekarexamen i Chile och arbetade vid den nationella läkemedelsmyndigheten innan jag flyttade till Sverige. Nyligen mötte jag en apotekare med turkisk bakgrund som berättade om en kompletteringsutbildning för utländska farmaceuter. Idag skriver jag in mig vid Uppsala universitet och hoppas få med mig många värdefulla verktyg längs vägen till svensk apotekarlegitimation och en framtida karriär i läkemedelsindustrin, säger Javiera Correa, 36-årig farmaceut och bosatt i Stockholm
Vid Uppsalas Farmaceutiska fakultet har ett nytt läsår just tagit sin början. Korridorer och hörsalar är fyllda av blivande läkemedelsexperter. Många har nyligen avslutat sina gymnasiestudier och för de flesta recentiorer väntar ett par veckors introduktion till livet på ett universitet. Men en grupp särskiljer sig en aning: De är något äldre, bär inga nollningsskyltar och framför allt har de redan öppnat kurslitteraturen.

Parvaneh Aghazari, lärare och nationell samordnare
– En aktuell studie visar att Sverige har 60 000 invandrade akademiker vars utbildning inte tillvaratas på bästa sätt. I bristyrken som apotekare och receptarier är det en stor utmaning, och sedan 2017 erbjuder vi en utbildning där utländska farmaceuter översätter sina kunskaper till svenska förhållanden. Resultatet är en framgång på alla sätt: Idag erhåller apotekare utbildade utanför EU var tredje ny svensk apotekarlegitimation, och i princip alla våra deltagare har jobberbjudanden redan innan examen, säger Parvaneh Aghazari, lärare vid Uppsala universitet och nationell utbildningssamordnare.
En nyligen publicerad rapport från UKÄ bekräftar resultaten. Tre år efter fullföljd utbildning är åtta av tio deltagare etablerade på den svenska arbetsmarknaden. Av dessa arbetar 93 procent i ett yrke med direkt koppling till utbildningen. Alumnerna återfinns i både privat och offentlig sektor där de är nödvändiga tillskott till kompetensförsörjningen i hela landet. Och den positiva trenden visar inga tecken att avta: I Arbetsförmedlingens prognos över starka framtidsyrken tar både apotekare och receptarie plats i toppskiktet.
– I våra svenska apotekskedjor råder samsyn om att Kompletteringsutbildningen med dess fokus på språklig kompetens för akademiska studier, svenska regelverk och välorganiserad praktik är en effektiv väg till både legitimation och profession. Som arbetsgivare är vi dessutom trygga i att universitetet tillhandahåller aktuella kunskaper, har god insikt i deltagarnas behov och att de erhåller samma höga kvalitet på handledning under sin praktik hos oss som övriga farmaceutstudenter, säger Sara Ehrenfeldt, HR-specialist vid Apotek Hjärtat.
Kompletteringsutbildningen börjar med en språktermin där deltagarna utvecklar sina kunskaper i svenska, ett uppskattat inslag som stärker förmågan att tillgodogöra sig vetenskaplig litteratur och att kommunicera med framtida kunder och kollegor. Därpå följer en aktuell översiktskurs i de farmaceutiska vetenskaperna innan fokus lyfts till kommunikation och läkemedlens roll i det svenska samhället och betydelse för folkhälsan. Den tredje och avslutande terminen gör deltagarna praktiktjänst på apotek.

Deltagarna utgör en otroligt motiverad och målmedveten grupp
– Våra studenter är skickliga farmaceuter som längtar efter att bidra med sin expertis i samhället. Därför har vi handplockat innehåll ur våra programutbildningar och skräddarsytt en kursplan som implementerar deltagarnas kunskaper in i en svensk kontext. Då de ofta nått längre i livspusslet än våra svenska studenter erbjuder vi dessutom utbildningen till stor del på distans, tillgång till e-kurslitteratur och praktikplatser i hela Sverige. Som lärare kan vi till sist konstatera att det här är en otroligt motiverad och målmedveten grupp som förtjänar all framgång, säger Charlotta Heijkenskjöld och Viktoria Lind vid Farmaceutiska fakulteten.
En rad kursutvärderingar visar att både nuvarande och tidigare deltagare instämmer: ”Programmet är en utmärkt förberedelse för att utöva vårt yrke i Sverige” med ”Välstrukturerade kurser och nödvändiga kunskaper” och ”Engagerade lärare med stor erfarenhet” som med ”Utmärkta föreläsningar” och ”Professionella svar på frågor” är bara ett axplock ur de senaste terminernas många positiva omdömen.
– Jag deltog i den allra första omgången av Kompletteringsutbildningen och minns väl att den infriade alla mina förväntningar. Våra lärare var experter inom sina områden, äldre studenter hjälpte oss när det behövdes och vid min praktik på ett sjukhusapotek mötte jag dagligen kunder och medarbetare vilket gav mig ovärderliga kunskaper. Jag kommer aldrig att ångra mitt val att börja på utbildningen, säger Omar Hmeadi, idag docent vid Sveriges lantbruksuniversitet.
Fakta
- Kompletteringsutbildning för apotekare med utländsk examen (100 hp) är programmet för dig som har avslutad utländsk apotekarutbildning och vill arbeta som apotekare i Sverige.
- För att jobba som apotekare inom svensk hälso- och sjukvård krävs det att du har en svensk apotekarlegitimation, vilket denna utbildning utgör grund för.
- Du får uppdaterade och kompletterande kunskaper i farmaceutisk vetenskap samt kunskap om och förståelse för svenska behandlingstraditioner.
Kontakt
Parvaneh Aghazari, Nationell samordnare
Institutionen för farmaci
Parvaneh.Aghazari@farmaci.uu.se
Text: Magnus Alsne, foto: Mikael Wallerstedt