Lindon Moodie och Luke Robertson får VR-anslag till ny läkemedelsplattform

Lindon Moodie och Luke Robertson

Farmaceutiska fakulteten gratulerar Lindon Moodie och Luke Robertson som erhåller 5 miljoner kronor av Vetenskapsrådet för utveckling av en internationell plattform med fokus på nya behandlingar av antimikrobiella resistenta svampinfektioner.

Antalet antimikrobiella resistenta svampsjukdomar ökar globalt och bristen på effektiva behandlingar kräver varje år miljontals människoliv. Behovet av nya verktyg att bromsa den negativa utvecklingen är akut, och Vetenskapsrådet anslår nu 5 miljoner kronor till Lindon Moodie och Luke Robertson vid Uppsala universitet för att utveckla den internationella plattformen FunHitDisco: A Fungal Hit Discovery Platform.

– Att modifiera befintliga läkemedel kan som bäst köpa oss tid. Alltså måste vi lämna den traditionella boxen för att identifiera nya, molekylära utgångspunkter som möjliggör utveckling av en ny generation svampdödande läkemedel, säger Lindon Moodie, forskare vid Institutionen för Läkemedelskemi och koordinator för arbetet i FunHitDisco.

I samarbete med forskare från Polen, Nederländerna och Italien kommer teamet att använda tekniker med hög genomströmning för identifiering av nya bioaktiva peptider och naturliga produkter samt lotsa lovande substanser genom olika stadier av utveckling.

– Naturprodukter med rötter i mikrobiella har varit en central källa i det senaste århundradets upptäckter av nya läkemedel. Men i laboratorietet producerar bakterier och svampar enbart en mindre del av de bioaktiva molekyler som de har genetisk instruktion att göra. Vår ambition är att tillgängliggöra denna potential och att utforska en kemiskt mörk materia, tillägger Luke Robertson, forskare vid Institutionen för farmaceutisk biovetenskap.

I plattformens arbete deltar Lindon Moodie och Luke Robertson (Uppsala universitet, SE), Seino Jongkees (Vrije Universiteit, NL), Maria Klimecka (University of Warsaw, PL) och Francesca Bugli (Fondazione Policlinico Universitario Agostino Gemelli IRCCS, IT). FunHitDisco erhåller även finansiering 2025-2027 inom ramarna för Joint Programming Initiative on Antimicrobial Resistance (JPIAMR), en global samarbetsorganisation som koordineras vid Vetenskapsrådet och förenar 29 länder i arbetet att stoppa antimikrobiell resistens.

Fakta

  • FunHitDisco är en plattform för utveckling av nya behandlingar mot antimikrobiella resistenta svampinfektioner.
  • Plattformen har totalt erhållit anslag motsvarande 1 329 273 €.
  • Plattformens arbete koordineras vid Uppsala universitets Institution för läkemedelskemi.
  • Genom att kombinera läkemedelskemi, mikrobiologi och strukturbiologi är målet att identifiera relevanta substanser och målproteiner mot antimikrobiella resistenta svampsjukdomar.

Kontakt

Lindon Moodie, Universitetslektor
Institutionen för Läkemedelskemi
Lindon.Moodie@ilk.uu.se

Luke Robertson, Forskare
Institutionen för farmaceutisk biovetenskap
Luke.Robertson@uu.se

text: Magnus Alsne, foto: Mikael Wallerstedt m fl

FÖLJ UPPSALA UNIVERSITET PÅ

Uppsala universitet på facebook
Uppsala universitet på Instagram
Uppsala universitet på Youtube
Uppsala universitet på Linkedin