Sexuell korruption: Att förstå, mäta och förebygga sexuellt maktmissbruk

Text - ingen dekorationsbild

Sexuell korruption är missbruk av maktposition för personlig vinning i form av sex. Denna forskningsmiljö bidrar med kunskap om hur sexuell korruption bäst ska förstås, mätas och förebyggas. Fokus ligger på sektorerna högre utbildning och rättsväsendet, i bland annat Skandinavien och Sydafrika.

Grundinformation

  • Period: 2025-01-01 – 2030-12-31
  • Budget: 18 000 000 kr
  • Finansiär: Vetenskapsrådet

Beskrivning

Om en lärare erbjuder en student ett betyg i utbyte mot en sexuell handling, eller en polis låter bli att frihetsberöva en person i utbyte mot sex, är detta inte bara sexuellt olämpligt beteende. Det är också korruption, dvs missbruk av maktposition för personlig vinning. Fenomenet kallas sexuell korruption och förekommer i stora delar av världen. Trots detta faller sexuell korruption ofta mellan stolarna.

Med utgångspunkt i det VR-finansierade projektet Sexual Corruption bygger vi nu upp en stor och långsiktig forskningsmiljö för att bidra med ny kunskap om hur sexuell korruption bäst ska förstås, mätas och förebyggas. Fokus ligger på sektorerna högre utbildning och rättsväsende, inledningsvis i Skandinavien och Sydafrika för att sedan vidgas. Forskningsmiljön kommer också att bidra till att kartlägga vilken lagstiftning som kan användas för att lagföra sexuell korruption internationellt, och till säkra former för att anmäla och förebygga sexuell korruption. Projektet genomförs i samarbete med the Quality of Government Institute (QoG), Transparency International (TI) och the UNCAC Coalition; tre ledande internationella aktörer i arbetet mot korruption.

Forskningsledare Elin Bjarnegård säger:

Jag uppskattar verkligen möjligheten att få leda utvecklingen av en forskningsmiljö och en kunskapshubb om sexuell korruption. Genom att bygga vidare på vårt tidigare och pågående arbete och samarbeta med världsledande experter inom både akademi och politik, är jag övertygad om att vi kommer att avsevärt förbättra kunskap, data och förebyggande åtgärder. Sex är en saknad pusselbit i korruptionsforskning.

Advisory board

Marie Chêne, Head of Research, Transparency International

Nancy Hendry, Senior Advisor, International Association of Women Judges

Anne-Laure Humbert, Researcher and Expert on Gender Indices, Gothenburg University

Monica Kirya, Chair of the Working Group on Gender and Corruption, UNCAC Coalition

Ortrun Merkle, Researcher on sexual corruption, University of Maastricht

Mia Mjengwa Bergdahl, Head of Programs and Partner Collaboration, Karibu Tanzania Organization

Helena Reuterswärd, Education Policy Specialist at the Swedish International Development Agency

Aksel Sundström, PI for Quality of Government Datasets, Gothenburg University

Malin Wieslander, Associate Professor focusing on sexual harassment in law enforcement, Linköping University

FÖLJ UPPSALA UNIVERSITET PÅ

Uppsala universitet på facebook
Uppsala universitet på Instagram
Uppsala universitet på Youtube
Uppsala universitet på Linkedin