Civilekonomen, journalisten och författaren Johan Schück presenterar sin nya biografi över arkitekten Erik Josephson
- Datum: 14 oktober 2025, kl. 15.15–17.00
- Plats: Engelska parken, 22-1017
- Typ: Föreläsning
- Föreläsare: Johan Schück
- Webbsida
- Arrangör: Forum för judiska studier
- Kontaktperson: Lars M. Andersson
Civilekonomen, journalisten och författaren Johan Schück presenterar sin nya biografi över arkitekten Erik Josephson

Om föredragshållaren och föredraget
Johan Schück är civilekonom, journalist och författare, tidigare, folkpartistisk politiker, handläggare hos Näringsfrihetsombudsmannen och utredare vid Statskontoret. Ledarskribent vid Expressen 1981–1984, DN 1984–1990, därefter samhällsekonomisk krönikör och reporter på DN och sedan 2018 frilansjournalist, ekonomibloggare och författare.
Boken Erik Josephson: en svensk judisk arkitekt (Medströms Bokförlag 2025) presenteras på följande sätt av förlaget:
Erik Josephson var ett känt namn under den svenska judiska guldålder som inföll vid förra sekelskiftet. Men han hamnade i otakt med tiden, när nationalromantiken bröt in under 1910-talet. Dessutom var Erik Josephson jämfört med de idag största namnen i arkitekturhistorien mer lyhörd för beställarens behov och ambitioner - till och med när det resulterade i ett Loire-slott vid Stureplan i Stockholm.
Många storslagna byggnader har Erik Josephson som upphovsman. Han ritade det slottsliknande Grand Hôtel Saltsjöbaden liksom det första riktiga varuhuset i Stockholm - NK vid Stureplan - efter förebilder från det judiska Paris och Berlin. För det framväxande moderna bankväsendet ritade han både huvudkontoren, som Handelsbankens vid Kungsträdgården, och bankirernas exklusiva privatbostäder i Saltsjöbaden och Djursholm. Beställarna fanns alla inom den judiska kretsen i Stockholm.
Som en viktig del av det svenska moderniseringsprojektet ritade han dessutom flertalet av landets regementen, i princip hela staden Boden, och även de stora kraftverken i Norrland och Västsverige, både i Porjus och Trollhättan.