Lunch med Linné och hans vetenskaper
Nästa vecka bjuder Linnés Uppsala in till ett digitalt föredrag om Linné-samlingarna på Uppsala universitetsbibliotek.
Linné-samlingar på Uppsala universitetsbibliotek
Helena Backman är bibliotekarie och arbetar med äldre tryck och specialsamlingar. På Uppsala universitetsbibliotek finns en skatt av brev, inbjudningskort, andra dokument och böcker som berättar en del av historien om Carl von Linné.
Lyssna på Helena Backman när hon berättar om vad som finns av, om och kring Carl von Linné i bibliotekets samlingar! Föredraget sänds live på Facebook och du som deltar där har möjlighet att ställa frågor till Helena i samband med föredraget.
Facebook Live – Linnésamlingar på Uppsala universitetsbibliotek
Fler föredrag i serien Lunch med Linné och hans vetenskaper
På Uppsala universitets Youtube-kanal har Linnés Uppsala samlat drygt tio populärvetenskapliga föredrag i serien Linné och hans vetenskaper. Ämnena på föredragen spänner från 1700-talets lantbruk och njutningsmedel, till familjen Linnés hushåll, till biologisk mångfald och mer än 200 år av stadsplanering. Träffa idéhistoriker, biologer, bibliotekarier, agrarhistoriker och landskapsarkitekter och lär dig mer om Carl von Linnés spår i Uppsala idag.
Spellistan "Lunch med Linné" på Uppsala universitets Youtube-kanal