Nytt intendenturområde

Universitetshuset ingår tillsammans med Musicum och Gustavianum i det nya intendenturområdet Universitetsparken. Foto: David Naylor.
Rektor har beslutat att starta ett nytt intendenturområde som heter Universitetsparken. Den nya intendenturen omfattar Universitetshuset, Musicum och Gustavianum.
Syftet är att samordna och effektivera intendenturservicen med en tydlig och transparent modell för ekonomi- och verksamhetsstyrning.
Avdelningen för gemensam service och administration vid Universitetsförvaltningen kommer att ansvara för den gemensamma serviceorganisationen och arbetet ska ledas av intendenten vid enheten för Universitetshuset.
I samband med beslutet reviderades också riktlinjerna för intendenturorganisationen. Revideringen innebär att det har gjorts en uppdelning mellan intendenturer som har intendenturstyrelser och intendenturer som styrs på annat sätt.
Anders Berndt