Aktiv åskådarutbildning ges även nästa år

Första halvan av 2025 ges ytterligare möjlighet att gå utbildningen Aktiv åskådare, som ger dig verktyg för att kunna agera när du uppmärksammar trakasserier eller andra olämpliga beteenden på arbetsplatsen.

Utbildningen skapar förutsättningar för åskådare att agera i olika situationer och motverka att trakasserier får fotfäste samt fokuserar på de som befinner sig runt om och inte är direkt inblandade i händelserna. Utbildningen innehåller även information om diskriminering och våldspyramiden.

Utbildningen ges såväl på engelska som på svenska. Att agera som aktiv åskådare är ett effektivt sätt att förhindra eskalering av trakasserier. Utbildningen ges av HR-avdelningen i samarbete med Hartler utbildning.

Mer information om utbildningen och hur du anmäler dig – första kurstillfället redan den 27 januari 2025

Johan Ahlenius

FÖLJ UPPSALA UNIVERSITET PÅ

Uppsala universitet på facebook
Uppsala universitet på Instagram
Uppsala universitet på Youtube
Uppsala universitet på Linkedin