Strategiskt samarbete – fakultetsledningen mötte Hitachi Energy i Ludvika

Sedan 2020 är Hitachi Energy en strategisk partner till Uppsala universitet med samarbeten inom kompetensutveckling, rekrytering, forskning och kommunikation.
I slutet av augusti reste fakultetsledningen tillsammans med partnerskapsrepresentanter till Ludvika för en ledningsdialog. Under mötet stakades riktningen ut för året som kommer och man prioriterade vilka aktiviteter som blir aktuella i partnerskapet. Programmet innehöll även ett studiebesök på Hitachis produktionsanläggning.
Blicken mot framtida forskningssatsningar
Under hösten och våren ska de nya forskningssatsningarna från regeringens forskningsproposition börja rullas ut. I partnerskapet med Hitachi Energy finns flera naturliga beröringspunkter, bland annat inom de excellenskluster som nu utlyses.
Vår vicerektor Charlotte Platzer Björkman betonade även betydelsen av de konkreta utbyten som redan sker i samarbetet. Under året som gått har omkring 250 studenter från fakulteten besökt Hitachis verksamhet i Ludvika, och fler studentprojekt är på gång.
Från Hitachis håll uppmärksammade också satsningen Verifiering för samverkan (VFS), som ger forskare och industripartners möjlighet att pröva nya idéer och undersöka om det finns grund för långsiktigt samarbete.
”Ett partnerskap med stor potential”
– Samarbetet med Hitachi är både produktivt och lovande. Det är ett partnerskap förankrat i långvariga samarbetstraditioner med enorm potential till tillväxt både inom utbildning, där gemensamma satsningar bidrar till kursutveckling och kvalitetshöjning, och inom forskningen där Hitachi engagerar sig i strategiskt viktiga satsningar och centrumbildningar, säger Saman Majdi, universitetslektor vid Institutionen för elektroteknik och partnerskapsansvarig.
Vill du veta mer om partnerskapet med Hitachi Energy eller har idéer till framtida samarbeten? Kontakta gärna Saman Majdi.