Kraftsamling vid universitetet för strategiskt viktiga utlysningar

Foto: David Naylor.
Uppsala universitet växlar upp för att vara så konkurrenskraftiga som möjligt i sex kommande utlysningar av strategisk vikt. De aviserade utlysningarna baseras på satsningar som lyfts i regeringens forsknings- och innovationsproposition som kom i december 2024.
Det finns nu sex utlysningar för forskningsfinansiering som är av stor strategisk vikt för Uppsala universitet och som alla har öppnat eller öppnar inom kort. Det rör sig om bidrag för internationell rekrytering (utlyses av Vetenskapsrådet och SSF), centrumbidrag från Forte, excellenskluster för banbrytande teknik (utlyses av Vetenskapsrådet och Vinnova) samt Strategiska Forskningsområden (SFO) som hanteras av Vetenskapsrådet.
Gemensamt för dessa utlysningar är att ett framgångsrikt utfall ger förutsättningar att skapa excellenta och tvärvetenskapliga forskningsmiljöer men också möjligheter att attrahera framstående forskare till Sverige och Uppsala. Det är viktigt att forskning från Uppsala universitet fortsätter att göra avtryck i samhället och att Uppsala universitets internationella konkurrenskraft stärks.

– Dessa strategiskt viktiga utlysningar kan på olika sätt möjliggöra för forskningsmiljöer vid Uppsala universitet att ytterligare stärka sin forskningsexcellens. En god utdelning i dessa utlysningar gör att vi får än bättre möjligheter att rekrytera blivande och etablerade framstående forskare, säger rektor Anders Hagfeldt.
– På universitetet arbetar vi på flera plan med att kraftsamla för att få fram så bra ansökningar vi kan för att vara konkurrenskraftiga i utlysningarna. Ett första steg är att få ut så mycket information som möjligt i verksamheten om att utlysningarna finns. På ledningsnivå arbetar vi med en nogsam prioritering i de fall endast en utlysning per universitet får lämnas in, samtidigt som vi försöker använda oss av hela universitetets bredd för att få till de starkaste konstellationerna. Universitetets forskningsstöd står också redo att bistå med hjälp och ge ett professionellt stöd till sökande, lägger Anders Hagfeldt till.
Rekrytering av forskare från andra länder
Både Vetenskapsrådet och SSF har nu öppna utlysningar med syfte att bidra till strategiska internationella rekryteringar. Vetenskapsrådet fokuserar på att rekrytera framstående forskare från länder utanför det geografiska Europa, medan SSF riktar sig till forskare som har en nuvarande anställning inom den amerikanska akademin och som har en anknytning till Sverige (medborgarskap eller master- eller doktorsexamen vid svenskt lärosäte).
Centrumbidrag för viktig samhällsutmaningar
Forte öppnade i slutet av maj en utlysning om centrumbidrag för att forskningen ska kunna ta sig an komplexa frågeställningar kring viktiga samhällsutmaningar genom stora, långsiktiga (10 år) tvärvetenskapliga samarbeten. De fyra frågeställningarna är: Kvinnors hälsa och sjukdomar; Vården och omsorgen för personer med demenssjukdom; Återgång i arbete; och Allvarliga psykiska sjukdomar.
Excellenskluster för banbrytande teknik
I slutet av maj öppnade Vetenskapsrådet första steget i en ”trestegsraket” för att etablera excellenskluster på banbrytande teknik. Klustren ska fungera som dynamiska miljöer där forskare och företag samverkar för att driva kunskapsutveckling och omvandla forskningsresultat till praktiska tillämpningar. I steg ett av utlysningen kan forskare som vill etablera samarbeten inom banbrytande teknik lämna in skissansökningar för planerade nätverk. Även Vinnova har en utlysning öppen där planeringsbidrag för excellenskluster inom strategiska teknikområden kan sökas.
Strategiska forskningsområden öppnar efter sommaren
Vetenskapsrådet har aviserat att man efter sommaren kommer att öppna utlysningar om nya Strategiska forskningsområden (SFO). De strategiska satsningarna ska avse forskning som långsiktigt har förutsättningar att vara av högsta internationella kvalitet eller som redan har uppnått den nivån. Åtta områden har pekats ut av regeringen: Hälsa, life science och artificiell intelligens; Kvanttekniker; Polarforskning; Klimatrelaterad forskning; Krisberedskap och totalförsvaret; Praktiknära professionsforskning om brottslighet; Excellens i skolan; och Forskning om avancerade material.
Rektor har också ett medskick till forskare på universitetet:
– Var aktiv, leta utlysningar och sök så mycket du kan. Fundera också på om det i vissa fall är möjligt att din kunskap och ditt forskningsområde kan vara relevant inom för dig nya områden, där du kanske kan vara medsökande istället för huvudsökande.
Kristin Blom
Mer information om utlysningarna
Vetenskapsrådet: Bidrag för att rekrytera internationella gästforskare till Sverige
SSF: Forskningsbidrag till USA-baserade forskare som vill återvända till Sverige
Forte: Centrumbidrag
(De interna processerna med att välja ut vilka som får skicka in en ansökan från UU är avslutade)
Vetenskapsrådet: excellenskluster för banbrytande teknik
Vinnova: visioner för världsledande forskning
Vetenskapsrådet: Strategiska forskningsområden
(De interna processerna med att välja ut vilka som får skicka in en ansökan från UU är avslutade)
Scientify Research
För att hitta utlysningar för extern forskningsfinansiering har Uppsala universitet nyligen upphandlat en ny databas: Scientify Research.
Mer information om aktuella utlysningar i databasen Scientify Research