Stort intresse för de nya hedersdoktorerna

Talare i universitetshuset

Eva Nyström höll en inspirerande föreläsning om Linnés korrespondens.

Totalt fyra nya hedersdoktorer utsågs vid Vetenskapsområdet för medicin och farmaci. De lockade många intresserade när de höll sina traditionsenliga hedersdoktorsföreläsningar i universitetshuset.

Peter Langguth

Professor Peter Langguth är Farmaceutiska fakultetens senaste hedersdoktor.

Nästan 100 personer sökte sig till sal X i universitetshuset när det var dags för årets hedersdoktorsföreläsningar. Doktor Hans Kluge, doktor Elinor Karlsson och idéhistorikern Eva Nyström inledde med föreläsningar i egenskap av nya hedersdoktorer för Medicinska fakulteten, innan dagen avslutades av doktor Peter Langguth som är Farmaceutiska fakultetens nyaste hedersdoktor.

Hans Kluge

Doktor Hans Kluge, regiondirektör för WHO Europa, är en av Medicinska fakultetens nya hedersdoktorer.

”Hedrande och ärofyllt”

Det var glada och förväntansfulla hedersdoktorer som anlände till universitetshuset inför föreläsningarna.

– Det är underbart att vara här och jag är så hedrad och glad över den här utmärkelsen, konstaterade Elinor Karlsson, innan Hans Kluge gav sin syn.

– Jag har precis kommit hit, men det känns som att jag varit här i flera år. Soorej (Jose Puthoopparambil, doktor Kluges promotionsvärd) har tagit med mig i olika forum och jag har fått träffa studenter och många olika grupper. Jag känner mig välkomnad och väl omhändertagen här, konstaterade han.

Elinor Karlsson

Doktor Elinor Karlsson höll en intressant föreläsning.

Hur känns det för er att bli utnämnda till hedersdoktorer vid Uppsala universitet?

– Det är en stor ära. Världen behöver samverka för en starkare global hälsa och för att kunna hantera en ny eventuell pandemi, inte dra in på samarbete, säger Hans Kluge och fortsatte:

– Hälsodiplomati är vägen till framgång och har varit vägledande i min karriär. Uppsala universitet är en föregångare och här görs ett fantastiskt jobb, med Soorej Jose Puthoopparambil som drivande kraft för WHO Collaborating Centre för migration och hälsa. Medicin och global hälsa är en kärna i WHO:s arbete och jag är glad att detta uppmärksammas nu även med hedersdoktorsutnämningen.

– Det är hedrande. Vetenskapen är en så stor del av min värld och mycket handlar ju om att lösa problem inom området humanmedicin. Jag har Uppsala universitet att tacka för mycket. Det är professor Kerstin Lindblad-Toh som lett kartläggningen av 230 däggdjurs arvsmassa och bidragit till förståelsen av människans genom – hela vägen in i vården. Mycket av min forskning är möjlig tack vare fina samarbeten vid Uppsala universitet, sa Elinor Karlson.

Prat med studenter

Hans Kluge och Soorej Jose Puthoopparambil tog sig tid att prata med studenter inför promotionsmottagningen. 

Ceremoni och mottagning

Föreläsningarna tycktes mycket uppskattade av åskådarskaran. Dagen efter var det sedan dags för promotionsceremonin i universitetshusets aula, där samtliga nya doktorer och hedersdoktorer från fakulteterna fick motta sin doktorshatt. Därefter följde en promotionsmottagning i fakultetsrummen i universitetshuset.

Robin Widing

FÖLJ UPPSALA UNIVERSITET PÅ

Uppsala universitet på facebook
Uppsala universitet på Instagram
Uppsala universitet på Youtube
Uppsala universitet på Linkedin