Storsatsning på skatteforskning

Bildtext
Forskare vid nationalekonomiska institutionen vid Uppsala universitet har beviljats ett anslag på 11 miljoner från Riksbankens Jubileumsfond för att studera hur företag och personer påverkas av skatter och offentliga utgifter.
Riksbankens Jubileumsfond har tillsammans med Forskningsrådet för arbetsliv och socialvetenskap (FAS) och Skatteverket gjort en gemensam stor satsning på svensk skatteforskning. Fem forskningsprojekt har beviljats anslag om sammanlagt 28 miljoner kronor för treårsperioden 2008 – 2010. Professorerna Sören Blomquist, Henry Ohlsson och Jan Södersten vid nationalekonomiska institutionen, Uppsala universitet, har tilldelats 11 miljoner kronor för forskningsprogrammet ”Skatter och skattesystem i en globaliserad värld”.
Inom forskningsprogrammet kommer man att fokusera på bl a kapital- och företagsbeskattningens verkningar i ett internationellt perspektiv, samverkan mellan offentliga utgifter och skatter, empiriska studier av skatters beteendeeffekter samt betydelsen av skatteundandragande, skattefusk och skattemoral för skattesystems utformning.
Vid en internationell jämförelse har nationalekonomiska institutionen i Uppsala rankats på 15:e plats i världen inom området skatteteori. I ett planerat nytt centrum – Uppsala Center for Fiscal Studies – hoppas man kunna rekrytera yngre och nydisputerade forskare externt och internationellt för att ytterligare stärka skatteforskningsmiljön.
Anna Malmberg