God akademisk miljö i Uppsala för didaktik och pedagogik

Bildtext
Högskoleverket har nyligen kommit med en rapport om landets pedagogikutbildningar. Till skillnad mot läget generellt i landet, där en majoritet av de undervisande lärarna inte är disputerade, så bedöms den akademiska miljön vid Uppsala universitet som mycket god inom framför allt didaktik - med kompetenta lärare och god kontakt med forskningen.
Pedagogik är ett stort fält som rymmer många olika ämnen och inriktningar. Utbildning i pedagogik ges också vid flertalet universitet och högskolor – inte sällan knutna till lärarutbildningarna.
Vid Uppsala universitet ges utbildning i didaktik (grundnivå och avancerad nivå) och i specialpedagogik (avancerad nivå) vid institutionen för didaktik.
Utbildning i pedagogik (grundnivå och avancerad nivå) samt utbildning i ledarskap med inriktning mot skolledarskap och ledarskap i trossamfund (avancerad nivå) bedrivs vid pedagogiska institutionen.
Den akademiska miljön inom didaktiken bedöms sammantaget som mycket god. Tydliga kursplaner, undervisning som bedrivs på ett mångsidigt sätt, examinationsformer väl anpassade till innehållet samt stark forskningsanknytning med god lärarkompetens.
Även för pedagogik är lärarkompetensen tillfredsställande, noterar Högskoleverket, och utbildningen sker i en miljö som är utpräglat forskande. Utbildningens kvalitet säkras på samtliga nivåer genom seminarier och examination.
Vad gäller lärarkapacitet och lärarkompetens för till exempel specialpedagogik på avancerad nivå, är läget däremot otillfredställande, enligt HSV, då en stor del av undervisningen utförs av icke disputerade lärare.
Totalt i landet visar Högskoleverkets rapport att majoriteten av de undervisande lärarna inom pedagogik inte är disputerade. Det är oroande, anser man då all akademisk utbildning ska vila på vetenskaplig grund.
Gunilla Sthyr