Lars Vilks om konstens gränser

21-9

Bildtext

Var går gränsen för yttrandefriheten inom konsten? När konstnären Lars Vilks kommer till Uppsala universitet tisdagen den 11 maj är det om detta och om rondellhunden som konstprojekt han kommer att tala.


Initiaitivet att bjuda in Lars Vilks kommer från Rikard Ekholm, doktorand vid avdelningen för estetik vid konstvetenskpliga institutionen. Han har själv ett starkt intresse för filosofi och estetik och är glad att han fått förtroendet att bjuda in spännande föreläsare på området.  Tidigare besökare har bland andra varit Anna Odell.

- Det är roligt när så kända personer kommer, det väcker alltid stort intresse. Och att diskutera vad man kan göra i konstens namn, vart gränsen går för yttrandefriheten är ett hett ämne, säger han.

Föreläsningen äger rum i Ihresalen, Engelska parken, kl. 16.15-18

Anneli Waara

Läs mer

Prenumerera på Uppsala universitets nyhetsbrev

FÖLJ UPPSALA UNIVERSITET PÅ

Uppsala universitet på facebook
Uppsala universitet på Instagram
Uppsala universitet på Youtube
Uppsala universitet på Linkedin