SCAS i Uppsala värd för möte med tio av världens ledande institut för avancerad forskning

21-9

Bildtext

Den 9 och 10 juni är Kollegiet för samhällsforskning (SCAS) värd för det årliga mötet mellan cheferna för tio av världens ledande institut för avancerad forskning, Some Institutes for Advanced Study (SIAS). Mötet äger rum i Linneanum i Botaniska trädgården i Uppsala.


SCAS (Swedish Collegium for Advanced Study) är ett institut för avancerade studier inom främst samhällsvetenskap och humaniora. Kollegiet är nationellt men är knutet till Uppsala universitet.

En del av verksamheten är ett internationellt gästforskarprogram. Varje år knyts ett trettiotal forskare från hela världen till kollegiet för ett år.

En annan viktig del är internationellt samarbete med andra institut i världen. SCAS har tillhört den internationella organisationen Some Institutes for Advanced Study (SIAS) sedan den bildades 1991. I gruppen ingår bland annat institut vid Princeton, Stanford och Wissenschaftskolleg zu Berlin.

Nu samlas alltså cheferna för tio av världens ledande institut för avancerad forskning på ett tvådagars-symposium vid SCAS i Uppsala.

Symposiet följs av en ceremoni då tre nya forskare välkomnas till det nationella spetsforskningsprogrammet Pro Futura Scientia - ett program för att främja lovande unga forskare efter doktorsexamen som finansieras av Riksbankens Jubileumsfond. Programmet har beskrivits som en unik resurs för kompetensutveckling av unga forskare och för att knyta dem till internationell spetsforskning. En av dem som nu inbjuds till programmet är Wendelin Reich vid sociologiska institutionen, Uppsala universitet.

SCAS webbsida

Anna Malmberg

Läs mer

Prenumerera på Uppsala universitets nyhetsbrev

FÖLJ UPPSALA UNIVERSITET PÅ

Uppsala universitet på facebook
Uppsala universitet på Instagram
Uppsala universitet på Youtube
Uppsala universitet på Linkedin