Uppsala universitet får ny historia

Bildtext
Snart finns Uppsala universitets egen historia att läsa, från grundandet 1477 till idag. Den 7 oktober, på universitets 533-årsdag överlämnas de två första av sex nya band till rektor Anders Hallberg av författaren och vetenskapshistorikern Carl Frängsmyr.
Vid universitetets 400-årsjubileum 1877 gavs den första av fem volymer universitetshistoria ut, författade av historikern och universitetsbibliotekarien Claes Annerstedt. Dessa skildrade den första tre århundradena 1477-1792 och det sista bandet kom 1914.
Nu är de två första av totalt sex nya band klart, lagom till universitetets 533-årsdag. De omfattar drygt 1200 sidor och behandlar tiden 1852-1916.
- Det var en händelserik tid. Universitetet förvandlades från en liten ganska sluten organisation till ett stort lärosäte som var integrerat i övriga samhället. Kvinnor fick för första gången tillträde till universitetet och forskning börjar bli allt viktigare vid sidan av undervisningen, säger Carl Frängsmyr vid institutionen för idé- och lärdomshistoria.
Men de nya banden ska inte ses som en direkt fortsättning på Annerstedts volymer, menar Carl Frängsmyr. Hundra år har gått och historieskrivningen ser annorlunda ut i dag. Under 1800-talet blev universitetet allt mer integrerat i det omgivande samhället, vilket naturligtvis avspeglas i vår framställning.
För mer information, kontakta Carl Frängsmyr, carl.frangsmyr@idehist.uu.se eller 070-756 69 51