Alumnträff i Beijing den 17 februari

Lyckad alumnträff i Beijing.

Lyckad alumnträff i Beijing.

Den 17 februari anordnades en alumnträff i Beijing i samarbete med Uppsala universitets alumngrupp i Kina.


Alumnträffen sammanföll med den sista dagen på det kinesiska nyåret, "Yuanxiao jie", en dag då man traditionellt samlas familjevis. På så sätt var det en väldigt passande dag för ett alumnevent i Kina.

Rektor Anders Hallberg berättade för alumnerna om den senaste utvecklingen inom utbildning och forskning vid Uppsala universitet. Eric Liu, som representerar Uppsala universitets alumngrupp i Kina, presenterade de aktiviteter som gruppen genomfört under det senaste året. Alumngruppen i Kina grundades under Världsutställningen 2010 i Shanghai. De planerar en mängd aktiviteter under 2011.

Kvällen fullbordades med att alla gäster gick ut i Ritan-parken för att beskåda den fyrverkerifest som det kinesiska nyåret traditionellt avslutas med.

Anna Malmberg

Läs mer

Prenumerera på Uppsala universitets nyhetsbrev

FÖLJ UPPSALA UNIVERSITET PÅ

Uppsala universitet på facebook
Uppsala universitet på Instagram
Uppsala universitet på Youtube
Uppsala universitet på Linkedin