Alumnrelationer i fokus vid nationell konferens

Bildtext
Hur kan universitet och högskolor ta vara på sina internationella ambassadörer – tidigare studenter som återvänt till sina hemländer? Det är en av frågorna som ska diskuteras när ett 60-tal personer som jobbar med alumnfrågor sammanstrålar vid Uppsala universitet den 20-21 oktober.
I dag arbetar många svenska universitet och högskolor målmedvetet med alumnverksamhet, det vill säga aktiviteter för och med tidigare studenter. För några år sedan bildades ett nationellt nätverk, som träffas varje år för att diskutera aktuella frågor. Även personer som arbetar med fundraising brukar vara med.
– Jag hoppas att konferensen ska ge energi, kontakter och nya kunskaper som man kan ta med sig hem och omsätta i den egna verksamheten, säger Sara Havrén Schütz, som är alumnkoordinator vid Uppsala universitet.
Bredden är stor bland deltagarna. Några universitet och högskolor håller på att dra igång arbetet med alumner, medan andra har arbetat i flera år. På programmet finns det något för alla. Bland annat diskuteras hur universitet och högskolor kan bygga upp internationell alumnverksamhet. Uppsala universitet har till exempel en alumnförening i Kina som är mycket aktiv.
– Det är ett bra sätt att få kontakt med personer utomlands som kan vara ambassadörer för universitetet och kan användas för rekrytering av nya studenter. Tänk vad bra att ha personer på plats, till exempel i Peking, som kan berätta om hur det är att studera vid Uppsala universitet, säger Sara Havrén Schütz.
En annan programpunkt är erfarenheter av positioneringstjänster i smarta telefoner. IT-strategerna Annica Alvén och Åke Johansson ska berätta om hur Uppsala universitet har använt sig av sådana tjänster i samband med olika aktiviteter. Förra årets Valborgsfirande kunde till exempel följas via positioneringstjänsten Gowalla.
Förutom Uppsala universitet har Kuratorskonventet i Uppsala varit med och planerat kvällens underhållning vid Östgöta nation. Anna Berntorp, som är kurator kuratorum, ska även hålla föredrag om alumnverksamhet ur ett studentperspektiv.
Annica Hulth