Högstadieelever får prova på att forska

Hur forskar man? Och vad kan forskning användas till? 600 av landets högstadieelever är inbjudna att delta i Nobelmuseets forskningsprojekt Forskarhjälpen, som i år med guldkant organiseras från Ångströmlaboratoriet.


I årets Forskarhjälpen, Nobelmuseets forskningsprojekt för skolelever i årskurs 7-9, samarbetar Nobelmuseet alltså med Uppsala universitet, närmare bestämt avdelningen för nanoteknologi och funktionella material vid institutionen för teknikvetenskaper. Professor Maria Strømme och nanoforskaren Johan Forsgren leder projekt Guldjakten där eleverna får prova på att forska och framställa nanopartiklar av guld.

 

– Det roliga med guldnanopartiklar är att de går att identifiera med blotta ögat i en vätska eftersom vätskan ändrar färg beroende storlek och form hos partiklarna. Det är en egenskap som går att utnyttja i olika sammanhang, till exempel för att upptäcka makromolekyler och göra effektiva solceller. Tanken är att det här är något som kan ha en nytta även för oss forskare eller för samhället i stort, säger projektledare Johan Forsgren.

 

Sänder in experiment

 

Eleverna gör laborationerna på sina skolor och sänder in sina experiment till avdelningen för nanoteknologi och funktionella material. Under projektets gång får de också kunskap om hur man för forskningsprotokoll och tillverkar forskningsposters. Projektet avslutas med en tävling om bästa poster och rapportering om forskningsresultat. Vinnarna presenteras på Nobelmuseet den 7 december och belönas med biljetter till Nobelprisutdelningen.

 

Starten för Guldjakten går efter sommarlovet med en uppstartskonferens för högstadielärare i maj på Nobelmuseet. Stiftelsen för Strategisk Forskning och värduniversitetet, i år alltså Uppsala universitet, finansierar projektet, vars långsiktiga mål är att öka elevers intresse för teknisk-naturvetenskapliga utbildningar på gymnasium och universitet.

 

Mer information fås på Nobelmuseets webbsida www.nobelmuseum.se.

Anneli Björkman

Läs mer

Prenumerera på Uppsala universitets nyhetsbrev

FÖLJ UPPSALA UNIVERSITET PÅ

Uppsala universitet på facebook
Uppsala universitet på Instagram
Uppsala universitet på Youtube
Uppsala universitet på Linkedin