Bandymatch med universitetets vita tofsmössor
Mer än 200 vita mössor med röda tofsar och Uppsala universitets logga rörde sig upp och ner från läktaren, i takt med att spänningen steg under bandyfinalens sista minuter. Självklart fanns studenterna på plats den historiska dag – då slutspelet lämnar Studenternas idrottsplats i Uppsala för arenan i Solna.
Slutspelet i bandy mellan Sandviken och Villa/Lidköping visade sig bli en riktig rysare, som efter en spännande andra halvlek slutade med 6-5 till Sandviken. Närmare 20 000 åskådare hade kommit till Studenternas idrottsplats, som till mästerskapsfinalen i bandy, utökats med fler läktare för att rymma dem alla.
Inledningsvis och först ut på isplanen var dock, dagen i ära, några högtidsklädda studenter, med varsitt knippe ballonger som de till publikens jubel släppte loss och till väders.
Studenternas idrottsplats byggdes 1909 för studenter och olika sporter inklusive bandy. I Upsala nya tidning kunde man 1931 läsa: ”Utan överdrift kan sägas att den svenska bandysportens vagga stått i Upsala. Det var här spelet började bedrivas på allvar och det var främst här, som reglerna och de moderna spelmetoderna sågo dagens ljus.”
Det var alltså en historisk dag, när slutspelet i bandy för sista gången anordnades i Uppsala för att nästa år hamna på Solnas dubbelt så stora arena .
- Studenternas idrottsplats har spelat en stor roll för universitetets studenter, ja för hela Uppsala. Så klart vi vill delta i stadens enskilt största evenemang en sista gång, säger universitetets kommunikationsdirektör Pernilla Björk, för dagen iklädd en specialdesignad vit mössa, med röd tofs och universitetslogga.
En annan känd person i vimlet, med likadan mössa, är rektor Eva Åkesson, som verkar uppskatta slutspelet samt att det finns ett gäng studenter på läktaren som även hjälper till att profilera Uppsala universitet.
Ungefär 200 mössor har delats ut till studenter, vilka via Facebook loggat in för att på uppmaning, byta ut sin profilbild mot en bild på mössan. Gensvaret har varit väldigt stort, eftersom man, förutom en mössa även fick en gratisbiljett till finalen. Universitetet har köpt alla platser på en sektion och på denna läktare samlas nu alla bandyfrälsta studenter med vita mössor.
Studentkårer, nationer och universitetets alumnkontor har även ordnat andra aktiviteter för att uppmärksamma finalen och ge tillträde till matchen, som exempel en tävling på nätet, där studenterna fick ge förslag på hur kurser och utbildningar kan förbättras samt en bandybrunch på Värmlands nation.
- Vi har också ett gott samarbete med kommunen, genom projektet ”världsklass Uppsala”. Lika mycket som SM-finalen varit en del av Uppsala, så kommer Uppsala universitet alltid att vara en del av staden, säger Pernilla Björk.
Gunilla Sthyr