Kom och heja fram ditt favoritlag i Akademiska Rodden!

12 maj blir det hård kamp på Fyrisån.

12 maj blir det hård kamp på Fyrisån.

Titanic, Kung Fu Pandas, Groddarna, FördärVet, Medarbetarportalen, Sinnesrodd, Ror-Kulten, Chinese dragons… Kom och heja fram ditt favoritlag i Akademiska Rodden i Uppsala! Lördagen den 12 maj blir det universitetskamp på Fyrisån.


Heder och ära står på spel när studenter och anställda vid Uppsala universitet och SLU tävlar om vem som tar sig den 300 meter långa sträckan mellan Haglundsbro och S:t Olofsbron på Fyrisån på snabbast tid.

Tävlingen är öppen för studenter och anställda som tävlar i varsin klass. Alla båtar ros av fyra personer - två män och två kvinnor. Alla lag har någon form av samhörighet, t ex läser på samma program, tillhör samma institution, kår eller studentförening. Tävlingssträckan är ca 300 meter och en professionell styrman hjälper besättningen att hålla takten och styra båten.

Det är sjätte året tävlingen körs i Uppsala och intresset är på topp med 44 lag anmälda. Hela 28 lag från Uppsala universitet och 12 från SLU.

Uppsala har en aktiv roddkultur med mycket goda roddmöjligheter. Akademiska rodden är en rolig och utmanande tävling för studenter och anställda vid stadens båda universitet och är också viktig för den internationella studentrekryteringen. Rodd är en välkänd klassisk universitetsidrott som lockar studenter från många länder och tävlingen speglar det aktiva studentlivet i Uppsala.

Förra året tog Uppsala universitet hem storseger och vann både i studentklassen och i klassen för anställda. Vi får se om SLU har någon chans i år? ;-)

Anna Malmberg

Läs mer

Prenumerera på Uppsala universitets nyhetsbrev

FÖLJ UPPSALA UNIVERSITET PÅ

Uppsala universitet på facebook
Uppsala universitet på Instagram
Uppsala universitet på Youtube
Uppsala universitet på Linkedin