Uppsalakemist får Nordblad-Ekstrand-medaljen

Bildtext
Martin Malmsten, professor vid institutionen för farmaci, har tilldelats Nordblad-Ekstrand-medaljen från Svenska Kemistsamfundet för sin forskning inom biologiskt inriktad ytkemi.
Nordblad-Ekstrand-medaljen delas årligen ut av Svenska Kemistsamfundet till personer som utmärkt sig genom framstående vetenskaplig forskning på kemins och dess gränsvetenskapers område. Medaljutdelningen sker den 24 oktober i Runan, Kårhuset, Chalmers, Göteborg.
– Jag är naturligtvis mycket glad och hedrad över den här fina utmärkelsen. Särskilt roligt att ytkemin och dess betydelse för biologi och läkemedel, men även dess närhet mellan grundforskning och tillämpning, uppmärksammas på det här sättet, säger Martin Malmsten.
Martin Malmsten är professor i farmaceutisk fysikalisk kemi vid Institutionen farmaci vid Uppsala universitet. I sin forskning har han studerat flera viktiga ytkemiska problemställningar av intresse för läkemedelsindustrin. På senare år har han fokuserat på antimikrobiella peptider (AMP), naturligt förekommande molekyler som kan skydda djur och människor mot bakterier, och som på senare tid rönt stort intresse som nya potentiella antibiotika och antiinflammatoriska läkemedel.
– Vi ser Martin som en mycket värdig mottagare av denna medalj, han har med sin forskning inom biologiskt inriktad ytkemi gjort en stor och internationellt uppmärksammad insats, säger medaljnämndens ordförande vid Svenska Kemistsamfundet Sven Lidin, professor i Polymer- och Materialkemi vid Lunds universitet.
Anna Malmberg