Uppsalaprofessor ny president för IAPR

Ingela Nyström, professor i visualisering vid institutionen för informationsteknologi, har valts till ny president för the International Association for Pattern Recognition (IAPR). Utnämningen skedde under organisationens världsledande konferens i bildbehandling, ICPR, i Stockholm i slutet av augusti.


Grattis till utnämningen! Hur känns det?
- Det känns väldigt roligt! Och att bli vald till president på hemmaplan var en extra bonus, eftersom det skedde inför mina nuvarande och mina tidigare studenter. På banketten satt även min familj med. Det var stort för mig.

Konferensenmed 1200 deltagare hölls på Waterfront Congress Centre i Stockholm och arrangerades av Uppsala universitet tillsammans med universiteten i Linköping och Lund. Sverige vann budgivningen om konferensen för fyra år sedan i en omröstning bland IAPR:s 47 medlemsländer, vilket är att jämföra med ”att vinna ett OS-arrangemang”, enligt Ingela Nyström.

- Att Sverige för första gången fick bli värdland bidrar till större uppmärksamhet för vår forskning. Sverige har en internationellt sett mycket stark forsknings‐och utvecklingsverksamhet inom bildbehandling. Dessutom är Centrum för bildanalys vid Uppsala universitet landets största enhet för bildanalys och bildbehandling.

Forskningsområdenabildbehandling och mönsterigenkänning handlar om att utveckla datorprogram för att granska och analysera avancerade digitala bilder. Dessa produceras överallt i dagens moderna samhälle och är ovärderliga informationskällor för exempelvis identifiering och behandling av sjukdomar, övervakning av satelliter eller bedömning av miljöförstöring.

-På grund av mängden skilda användningsområdena hålls många specialistkonferenser där forskare bara träffar de som håller på med samma slags forskning som de själva, som kriminaltekniska datorberäkningar eller bildanalys av produktionsprocesser och industrirobotar. Men på ICPR-konferensen får forskare möta hela bredden inom mönsterigenkänning, datorseende och bildbehandling. Där kan de få input inom en rad relaterade områden som berikar deras kunskap, säger Ingela Nyström.

ICPR-konferensen hålls vartannat år och om två år väljs en ny president. Vad vill hon åstadkomma under sin mandatperiod?

-En sak som jag verkligen kommer att se till att det drivs igenom är att få igång ett IAPR Research Scholarship så att unga forskare ska få möjlighet att spendera en tid iväg från sin hemmainstitution. Om de inte har finansiella möjligheter till det så ska vi hjälpa dem att komma till ett topplabb där de har knutit kontakter.

-Sen har vi instiftat ett nytt pris efter en av våra kollegor Maria Petrou, vilket ska gå till en stark kvinnlig forskare. Jag vill också prioritera att försöka få in fler kvinnor på poster inom organisationen för det är en väldigt mansdominerad värld. Jag är till exempel bara den andra kvinnan på presidentposten sedan starten 1973.

 

Läs mer om IAPR 

Se även UU:s artikel

Anneli Björkman

Prenumerera på Uppsala universitets nyhetsbrev

FÖLJ UPPSALA UNIVERSITET PÅ

Uppsala universitet på facebook
Uppsala universitet på Instagram
Uppsala universitet på Youtube
Uppsala universitet på Linkedin