Eva Åkesson blir inspektor för Europaskolan

21-9

Bildtext

Vid en stämningsfull julavslutning i Strängnäs domkyrka under fredagsförmiddagen installerades Uppsala universitets rektor Eva Åkesson som inspektor för Europaskolan. Hon efterträder förutvarande rektor för Uppsala universitet professor Stig Strömholm på posten.


Europaskolan är en grund- och gymnasieskola som tar emot elever från hela Sverige. Det är en friskola med tydlig profil mot aktiv europaorientering, omvärldsorientering, digital miljö och klassisk campusmiljö. Grundare och ägare är Stiftelsen Europaskolan, som är helt ideell och icke vinstdrivande.

- Att vara inspektor för Europaskolan är ett hedrande uppdrag som jag är mycket glad för, säger Eva Åkesson. Det ger oss möjlighet att ytterligare stärka och fördjupa kontakterna med grund- och gymnasieskolan.

Anna Malmberg

Prenumerera på Uppsala universitets nyhetsbrev

FÖLJ UPPSALA UNIVERSITET PÅ

Uppsala universitet på facebook
Uppsala universitet på Instagram
Uppsala universitet på Youtube
Uppsala universitet på Linkedin