Musik till Shakespeares ära

Stina Ekblad är recitatör när Shakespeare hyllas med musik på Museum Gustavianum den 22 april.

Stina Ekblad är recitatör när Shakespeare hyllas med musik på Museum Gustavianum den 22 april.

I april 2016 är det 400 år sedan William Shakespeare dog och detta vill Uppsala universitets Körcentrum och Museum Gustavianum uppmärksamma genom ett evenemang i hans ära. Biljetterna släpps 22 mars.


– Redan sonetterna, komedierna och dramerna är musik i sig själva och för Shakespeare var musiken oerhört viktig. Men inte bara han såg sina texter som musikaliska, utan genom historien har mängder av tonsättare inspirerats av Shakespeares texter och komponerat verk med utgångspunkt från dem: Beethoven, Prokofiev, Liszt, Mendelssohn…, säger Stefan Parkman, dirigent och föreståndare för Uppsala universitets Körcentrum.

Han leder Uppsala Akademiska Kammarkör och tillsammans med Stina Ekblad som recitatör tas publiken med på en resa genom Shakespeares värld. Platsen är Museum Gustavianum. Kvällen inleds med en musikalisk dissektion i Anatomiska teatern. Sedan tar konserten i Trapphallen vid.

Ur konsertprogrammet:
Frank Martin: Arielsånger (Stormen)
Ralph Vaughan-Williams: Three Shakespeare Songs (Stormen; En midsommarnattsdröm)
Jaakko Mäntyjärvi: Double, Double Toil and Trouble (Macbeth)
Nils Lindberg: Shall I compare thee to a Summer’s Day? (Sonett 18)

Tid och plats:
Fredag 22 april 2016, Museum Gustavianum, Akademigatan 3, Uppsala
19.00 Musikalisk dissektion, Anatomiska teatern
20.00 Konsert, Trapphallen
Mingel och vin mellan dissektion och konsert.

Biljetter släpps 22 mars och kommer att finnas i Gustavianums museibutik. Pris: Ordinarie 150 kr, student 50 kr.

Arrangör: Uppsala universitets Körcentrum i samverkan med Museum Gustavianum

Linda Koffmar

Prenumerera på Uppsala universitets nyhetsbrev

FÖLJ UPPSALA UNIVERSITET PÅ

Uppsala universitet på facebook
Uppsala universitet på Instagram
Uppsala universitet på Youtube
Uppsala universitet på Linkedin