Tidigare Nobelpristagaren Edvard Moser föreläser
Den 18 december håller professor Edvard Moser den återkommande Göran Gustafsson-föreläsningen i medicin vid Uppsala universitet. Han ska tala om tid och rum i hippocampus, den del av hjärnan som bland annat är involverad i minnesbildning och lokalsinne. Föreläsningen är öppen för allmänheten.
Edvard Moser tilldelades Nobelpriset i fysiologi eller medicin 2014 tillsammans med May-Britt Moser ”för deras upptäckter av celler som utgör positioneringssystem i hjärnan”. Deras forskning har klargjort hur hjärnan fungerar när vi orienterar oss, vilket exempelvis kan öka förståelsen för hur Alzheimers sjukdom uppstår.
Edvard Moser har sin grundutbildning i psykologi från Oslo universitet och doktorerade 1995 i neurofysiologi. Han rekryterades efter postdoktorala studier i Storbritannien till Norges teknisk-natur-vetenskapliga universitet i Trondheim (NTNU) där han är professor i neurovetenskap och chef för Kavli Institute for Systems Neuroscience.
---
Läs mer om forskningen på forskargruppens hemsida.
Föreläsningen ”Space and time in the hippocampus” är öppen för allmänheten.
Tid: 18 december kl. 14.15
Plats: Grönwallsalen, Akademiska sjukhuset, ingång 70
Evenemangets webbsida.
Göran Gustafsson-föreläsningar i medicin hålls återkommande vid Uppsala universitet. De arrangeras av kansliet för medicin och farmaci vid Uppsala universitet i samverkan med Göran Gustafssons Stiftelse. Göran Gustafsson (1919-2003) var en framgångsrik svensk entreprenör och affärsman. För att ge tillbaka till samhället och utveckla förutsättningar för människan att förbättra sin omgivning skapade han två större forskningsstiftelser.
Linda Koffmar