Ny podd om skola och vetenskap
Forum för samverkan vid Uppsala universitet presenterar en ny podd om skola och vetenskap: Bettys hage. Den undersöker skolans och förskolans frågor, fenomen och dilemman utifrån lärarens och forskarens perspektiv.
– Vi på Forum för samverkan arbetar ständigt med att foga ihop skolans och universitetets världar för att skapa något gemensamt – en tredje arena där de båda perspektiven berikar varandra och leder till nya idéer och ny kunskap. Bettys hage är ännu ett sätt. Podd-formatet är uppskattat och väldigt roligt att jobba med, säger Andrea Dahlkild, kommunikatör vid Forum för samverkan.
Podden har fått namn efter Betty Petterson, den första kvinnan i Sverige som tog studentexamen, eller som det hette på Bettys tid - mogenhetsexamen. Efter studier vid Uppsala universitet skaffade hon sig dessutom en akademisk examen, och blev sedan den första svenska kvinnan att anställas som läroverkslärare.
Det första avsnittet av Bettys hage handlar om särskilt begåvade elever. Här intervjuas Marie Jonsson, lärare i Enköpings kommun, och Caroline Sims, forskare vid Uppsala universitet. Båda med specialisering inom särskild begåvning.
Avsnittet finns på Forum för samverkans webbplats.
Mer om Forum för samverkan
Forum för samverkan är Uppsala universitets arena för regional samverkan mellan universitet, skola och förskola. FoSam driver ömsesidigt berikande samverkansprojekt primärt runt forskning, med målet att bidra till vetenskapligt förankrad skolutveckling.