Forskare i EU-projektet DIGI-GUARD möts i Polen

EU-projektet DIGI-GUARD behandlar digitalisering av gränsöverskridande delgivning och bevisupptagning.

EU-projektet DIGI-GUARD behandlar digitalisering av gränsöverskridande delgivning och bevisupptagning.

Nyligen var docent Marie Linton och professor Eric Bylander från Juridicum i Uppsala på plats i Wrocław, Polen, för en första expertkonferens inom det EU-finansierade forskningsprojektet DIGI-GUARD.


Projektet DIGI-GUARD, i vilket Marie Linton och Eric Bylander deltar som nationella experter, är ett samarbete inom processrätt och internationell privat- och processrätt. Forskare och andra experter från ett flertal EU-medlemsstater deltar i projektet, som syftar till att undersöka den pågående digitaliseringen av bevisupptagning och delgivning i gränsöverskridande tvistemål.

Under konferensen i Polen diskuterades nationella rättsordningar i relation till de två nyligen omarbetade förordningarna om bevisupptagning (EU-förordning nr 2020/1783) samt delgivning (EU-förordning nr 2020/1784). Ur ett svenskt perspektiv kan till exempel den svenska nationella rättens många delgivningsvarianter vara en utmaning i ett europeiskt sammanhang, både materiellt och språkligt. 

 

Maria Cicilaki

Prenumerera på Uppsala universitets nyhetsbrev

FÖLJ UPPSALA UNIVERSITET PÅ

Uppsala universitet på facebook
Uppsala universitet på Instagram
Uppsala universitet på Youtube
Uppsala universitet på Linkedin