Lars Forsberg tilldelas ERC Proof of Concept Grant

Porträttbild på Lars Forsberg.

Lars Forsberg kommer att använda bidraget till att utveckla en ny metod för att studera effekter av genetiska förändringar direkt i celler och vävnader. Foto: Mikael Wallerstedt, Uppsala universitet

Lars Forsberg, forskare vid Institutionen för immunologi, genetik och patologi, har beviljats forskningsbidraget ERC Proof of Concept Grant av Europeiska forskningsrådet (ERC). Han kommer att använda bidraget till att utveckla en ny metod för att studera effekter av genetiska förändringar direkt i celler och vävnader.

I projektet TUMORLY som nu har beviljats finansiering är målet att utveckla en enklare och billigare metod för att studera effekter av genetiska förändringar direkt i vävnader, cell för cell. De tekniker som finns idag för denna typ av analyser, som kallas spatial omics, är extremt dyra och svåra att använda. Det gör att bara ett fåtal forskningslaboratorier i världen har tillgång till dem.

Nu planerar Lars Forsberg och hans forskargrupp att utveckla ett billigare, snabbare och mer lättanvänt verktyg som gör den här typen av spatiala analyser möjliga för betydligt fler forskare.

Förlust av Y-kromosomen i olika celltyper

Projektets fokus kommer att vara på att förstå hur förlust av Y‑kromosomen (LOY) i olika celltyper påverkar sjukdomsutveckling, till exempel vid cancer.

– LOY är mycket vanlig genetisk förändring hos män som ökar risken att drabbas av flera vanliga sjukdomar. Mer än ett årtionde har nu gått sedan jag gjorde upptäckten att LOY i blodceller ökar risk för sjukdom hos män, men det är fortfarande oklart hur LOY påverkar olika celltyper vid sjukdom. Med den nya tekniken hoppas vi kunna kartlägga dessa processer i detalj och identifiera mekanismer som kan vara viktiga för diagnos och behandling i framtiden, säger Lars Forsberg.

Utveckla metoden fullt ut

Med det erhållna ERC-bidraget kan forskarna ta ett avgörande steg från idé till praktisk tillämpning. De har visat att konceptet fungerar i modellsystem och nu kan de utveckla metoden fullt ut, testa den på tumörprover och visa hur LOY och andra genetiska förändringar är organiserade i vävnader.

– LOY förekommer i både tumörceller och immunceller men vi vet inte mycket om hur dessa förändringar samspelar. Genom att kartlägga och studera LOY i olika vävnader hoppas vi lära oss mer om varför män oftare drabbas av cancer och andra vanliga folksjukdomar vid en lägre ålder än kvinnor, säger Lars Forsberg.

Forskarna hoppas också kunna utveckla tekniken så att den i framtiden kan användas av forskningslaboratorier och kliniker för att studera många olika sjukdomsmekanismer – inte bara LOY – och tillämpas brett inom både forskning och diagnostik.

Kerstin Henriksson

ERC Proof of Concept Grant

ERC Proof of Concept Grant delas ut av det europeiska forskningsrådet ERC och kan sökas av forskare som sedan tidigare har beviljats ett bidrag från ERC. Syftet med bidraget är att stödja forskare som vill undersöka möjligheterna att ta sina forskningsresultat vidare till kommersialisering eller användning i samhället.

Bidraget är på 150 000 euro och kan användas under 18 månader. I den aktuella utlysningen, som var den andra under 2025, har 136 bidrag beviljats och TUMORLY var enda svenska projektet som fick finansiering.

Prenumerera på Uppsala universitets nyhetsbrev

FÖLJ UPPSALA UNIVERSITET PÅ

Uppsala universitet på facebook
Uppsala universitet på Instagram
Uppsala universitet på Youtube
Uppsala universitet på Linkedin