Ny målarbok om apotekare väcker barns nyfikenhet på farmaci

Oula Hafed vill med kreativitet och pedagogik hjälpa fler barn att upptäcka apotekaryrket.
Hallå där... Oula Hafed, apotekarstudent och författare, vars debutverk Små Apotekare just nu klättrar på listorna över Sveriges bästsäljande barnböcker och inspirerar till små och stora frågor om läkemedel.

Oula Hafed, apotekarstudent och författare.
Hur föddes idén med en målarbok på tema Små Apotekare?
– Redan som liten visste jag att jag skulle utbilda mig till apotekare och arbeta med forskning. Idag vill jag med kreativitet och pedagogik hjälpa fler barn att upptäcka det här fantastiska yrket. En målarbok erbjuder stora möjligheter, och jag har följt en tydlig vision där nyfikenhet och inspiration varit ledstjärnor.
Nu är boken klar, hur välkomnas den?
– På bästa tänkbara sätt. Flera bekanta som köpt boken berättar att deras barn tycker att den är superspännande. Roligast av allt är att när barnen målat klart bilderna så fortsätter de att läsa texterna om och om igen. Senast jag träffade mina syskonbarn som är fyra och sju år gamla ville de plötsligt veta allt om hur det är att jobba på apotek och forska i laboratorier.
Med boken i hand, vad tycker du själv om resultatet?
– Det var en lång process att få den rätt i varje detalj, och idag kan jag bara konstatera att den blev precis som jag hoppades. Jag får även en hel del positiv respons från mina kollegor på apoteket där jag jobbar extra som egenvårdsrådgivare, vilket för mig innebär en viktig kvalitetsstämpel.

Boken ska väcka barnens nyfikenhet.
Vad hoppas du att barnen ska få ut av boken?
– Till att börja med en stund av roligt och skärmfritt skapande. I ett lite större perspektiv vill jag väcka deras nyfikenhet på läkemedel, apotek och forskning, och förhoppningsvis stimulera dem att lära sig mer. En extra bonus vore om barnen inspireras att vilja hjälpa andra, både där de är idag och i ett framtida yrkesliv.
Just nu ligger Små Apotekare på Amazons Topp 50-lista i kategorin Målarböcker för barn. Förvånas du över bokens stora genomslag?
– Ja och nej. Jag visste att det inte finns någon liknande bok och hoppades att den skulle nå sin publik. Samtidigt blir jag självklart glatt överraskad över att så många föräldrar väljer att köpa den till sina barn. Och kanske några beställer en bok till sig själva också, då den även ligger på plats 3 i kategorin ”Geometriska mönster-målarböcker för vuxna”.
Vilka bokprojekt väntar i framtiden?
– Som apotekarstudent vid Uppsala universitet har jag just nu fullt fokus på farmacin, men lite längre fram kan det bli aktuellt att i samarbete med bland annat lärare och läkare göra temaböcker om deras yrken.
Magnus Alsne
Tävla och vinn boken Små Apotekare
Farmaceutiska fakulteten lottar ut tre exemplar av Små Apotekare av Oula Hafed. Allt du behöver göra för att delta i tävlingen är att skicka ett mail till Magnus.Alsne@ilk.uu.se senast 14 juni 2026.
Små Apotekare
- Små Apotekare är en målarbok som tar barnen med på en spännande resa genom apotek, laboratorier och läkemedelsvärlden.
- Varje sida innehåller stora, tydliga illustrationer som är perfekta för små händer att färglägga.
- Till varje illustration finns en enkel, informativ mening som förklarar vad bilden föreställer och hur läkemedel tillverkas och används.