Årets Lindahlsföreläsningar om penningpolitik
Pressmeddelande
En av världens ledande experter på penningpolitik, vice riksbankschef Lars E. O. Svensson, föreläser om penningpolitik i teori och praktik vid årets Lindahlföreläsningar vid Uppsala universitet den 28-30 oktober.
En av världens ledande experter på penningpolitik, vice riksbankschef Lars E. O. Svensson, föreläser om penningpolitik i teori och praktik under årets Lindahlföreläsningar vid Uppsala universitet den 28-30 oktober.
Den första föreläsningen handlar om Svenssons reflektioner från sitt första år på Riksbanken, den andra om vad man kan lära av de senaste 50 årens penningpolitik och den tredje om modeller för penningpolitik.
Lars E.O. Svensson är vice riksbankschef sedan maj 2007. Han innehar en professur vid Princeton University och var vetenskaplig rådgivare till Riksbanken 1990-2007.
Program kan läsas på institutionens hemsida.
Erik Lindahl (1891-1960) var professor i nationalekonomi vid Uppsala universitet 1942-1958. Lindhalsföreläsningarna ges sedan 1986 till minne av Erik Lindahls vetenskapliga bidrag.
Tid och plats:
28 oktober, 15.15-16.30, Ekonomikum, sal 2
29 och 30 oktober, kl. 15.15-16.30, Ekonomikum, rum H425
För mer information, kontakta professor Bertil Holmlund, 018-471 11 22, bertil.holmlund@nek.uu.se.