Tv-spelsmusik lockar ny publik till universitetsaulan

Pressmeddelande

Biljetterna säljer som smör och telefonen går varm på Musicum. Det märks att slutspurten närmar sig inför TV-spelskonserten Level UPPsala lördagen den 12 mars. Då kommer symfoniorkestern Kungliga Akademiska kapellet, under ledning av Stefan Karpe fylla universitetsaulan i Uppsala med toner från TV-spel som Chrono Trigger, Castlevania, Final Fantasy och Zelda.

Biljetterna säljer som smör och telefonen går varm på Musicum. Det märks att slutspurten närmar sig inför TV-spelskonserten Level UPPsala lördagen den 12 mars. Då kommer symfoniorkestern Kungliga Akademiska kapellet, under ledning av Stefan Karpe fylla universitetsaulan i Uppsala med toner från TV-spel som Chrono Trigger, Castlevania, Final Fantasy och Zelda.

Konserten presenteras i samarbete med David Westerlund, musiklärare vid Kungl. Musikhögskolan i Stockholm och konsertarrangör på Game Music Entertainment i Stockholm. Responsen på konserten har hittills varit mycket positiv.

-    Vi har märkt av ett stort intresse för konserten och många uppmuntrar och välkomnar den här typen av musik. Folk blir även positivt överraskade att vi framför den i Uppsala, säger projektledare Rebecca Dahl.

Director musices Stefan Karpe räds inte nya utmaningar utan söker ofta oväntade och spännande samarbeten såsom detta, när han planerar konsertverksamheten med Kungliga Akademiska kapellet. Han brinner för att utveckla orkestern och att hitta nya former att uttrycka musik på. Konsertvåren för Akademiska kapellet bjuder på stor variation alltifrån TV-spelsmusik till Mahler, Brahms och svenska sånger.

TV-spelskonsertens karaktär och bredd har gjort målgruppen större och gjort det möjligt att locka en större och delvis ny publik till Akademiska kapellet.

- Självklart vill vi ju att vår återkommande publik fortfarande ska tilltalas men en rolig utmaning har varit att förnya vår publik. Vi har bland annat skapat ett nytt, mer nischat, grafisk uttryck på affischerna till konserten och använt oss mer av webben och sociala medier för att attrahera en yngre publik och TV-spelsfans. Vi hoppas också på att den här konserten kan göra att den yngre generationen får upp ögonen för klassisk musik och att vi kanske kan vidga deras vyer när det gäller musik, säger Rebecca Dahl.

OBS! Representanter för media är välkomna att ansöka om ackreditering till konserten. Antalet platser är begränsat. Ansökningar tas emot till och med fredagen den 11 mars klockan 14 på adressen rebecca.dahl@musik.uu.se. Eventuella frågor kan skickas till samma adress.

Tid och plats: 12 mars 2011, kl. 19.00, Universitetets aula, Uppsala

Ur programmet: Final Fantasy, Zelda, Chrono Trigger och Castlevania.

Trailer på Youtube.

För mer information:
Rebecca Dahl, projektledare, tel: 018-471 13 07, 070-167 92 10, eller rebecca.dahl@musik.uu.se
Stefan Karpe, dirigent och Director musices, tel: 018-471 15 97, stefan.karpe@musik.uu.se
David Westerlund, värd, tel: 0730-38 56 46, davaofthekeys@hotmail.com

FÖLJ UPPSALA UNIVERSITET PÅ

Uppsala universitet på facebook
Uppsala universitet på Instagram
Uppsala universitet på Youtube
Uppsala universitet på Linkedin