Internationellt besök: Nio afrikanska forskare gästar institutionen

Vi har glädjen att välkomna nio forskare från Africa-Europe Cluster of Research Excellence in AI (CoRE AI) till Uppsala!

Delegation från afrikanska partnerinstitutioner inom CoRE AI-nätverket på besök vid institutionen för erfarenhetsutbyte och samverkan. Foto: Kajsa Hallberg Adu

CoRE AI (Africa-Europe Cluster of Research Excellence in Artificial Intelligence) är ett forskningsnätverk som samlar universitet från Afrika och Europa. Syftet är att stärka forskningen och forskarutbildningen inom artificiell intelligens (AI), datavetenskap och beräkningsbaserat tänkande.

AI används här som ett verktyg för att möta globala samhällsutmaningar – som klimatförändringar, livsmedelssäkerhet och social rättvisa.

Cluster-samarbetet leds av en internationell forskargrupp och finansieras med startmedel från universitet inom:

  • ARUA (African Research Universities Alliance)
  • The Guild (European Research-Intensive Universities)

Under två månader kommer de att delta i och bidra till pågående projekt inom AI, datavetenskap och beräkningsbaserat tänkande – och samtidigt få uppleva den svenska hösten.

Projektledare och kontakt:

David Sumpter, professor vid Institutionen för informationsteknologi; avdelningen för systemteknik.

FÖLJ UPPSALA UNIVERSITET PÅ

Uppsala universitet på facebook
Uppsala universitet på Instagram
Uppsala universitet på Youtube
Uppsala universitet på Linkedin