”Helt magiskt” – Vendela upplevde sista april från Carolinas balkong

När Uppsalas klassiska vårfirande drog igång stod Vendela Norell på en alldeles särskild plats. Hon vann Uppsala universitetsbiblioteks tävling, där priset var att få uppleva sista april från Carolina Redivivas balkong.

Bildtext
Att samlas i Carolinabacken kl 15 på sista april och att vinka till rektor med gäster på Carolinas balkong är ett av Uppsalas mest klassiska vårtecken. Uppemot 50 000 personer brukar samlas i backen för det festliga tillfället. I år anordnade universitetsbiblioteket en tävling för studenter vid Uppsala universitet, där priset var en inbjudan till minglet och att få stå med på balkongen och vinka till folkhavet.
En kompis tipsade mig om tävlingen. Jag har inte firat Valborg i Uppsala tidigare och jag tyckte det lät roligt. Kunde ju aldrig drömma om att jag skulle vinna, kommenterar Vendela, som tog med sig pojkvännen Shad Hussein.
Vendela bor i Lund där hon läser en magister i handelsrätt och läser parallellt företagsekonomi på distans vid Uppsala universitet. Ska man fira sista april ordentligt är det i alla fall till Uppsala man får bege sig. Hur var det att stå på balkongen?
Jag hade höga förväntningar, men det var mycket bättre än jag hade kunnat föreställa mig! Det är så annorlunda mot Lund, där det är mest studenter som firar. Här firar ju hela staden och det är magiskt, sammanfattar Vendela upplevelsen.
Tävling för studenter
Genom att svara på frågan: ”Vad betyder Uppsala universitetsbibliotek för dig?” kunde studenter vid Uppsala universitet delta i tävlingen, som avgjordes genom lottdragning.
Här är Vendelas bidrag:
För mig är Uppsala universitetsbibliotek mer än en plats att studera på. Det är där idéer växer, ambitioner tar form, vänskaper vårdas och långa timmar av läsning, studier, samtal och (ibland) känslor av frustration och hopplöshet övergår i förståelse. Som student i företagsekonomi står biblioteket för fokus, nyfikenhet och känslan av att vara en del av Uppsalas långa akademiska tradition. För mig representerar det också kontinuitet, eftersom lärandet aldrig tar slut – och förhoppningsvis gör inte heller Uppsala universitetsbibliotek det.